Spor salonlarında rekreasyonel aktivite olarak spor yapan genç erkeklerde beslenme durumu ile bigoreksiya ve ortoreksiyanın ilişkisi
Relationship between nutritional status and bigorexia and orthorexia in young men engaging in recreational sports activities in gymnasiums
- Tez No: 929934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rekreasyonel olarak spor yapan genç erkeklerde bigoreksiya eğilimi ve yeme tutumu hassasiyetiyle ortaya çıkan ortoreksiya sıklıkla görülmektedir. Araştırmada rekreasyonel olarak sporla ilgilenen genç erkeklerde kas algısı bozukluğu ve ortoreksiya eğilimleri ile yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma vücut geliştirme sporuyla ilgilenen 18-40 yaş arası, 244 genç erkek ile yapılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri sorgulanmış ve antropometrik okumaları alınmıştır. Kas Algısı Bozukluk Envanteri (KAB-E), Yeme Tutum Testi (YTT-26), Ortoreksiya-11 (ORTO-11), Kaslılık Odaklı Yeme Testi (MOET-TR) ve Kas Görünüm Memnuniyet Ölçeği (KGMÖ) uygulanmış ve katılımcılardan geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. YTT-26'ya göre katılımcıların %10,7'sinde yeme bozukluğu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların ORTO-11'den alınan puan ortalamalarına göre katılımcıların %72,5'inde ortoreksiya eğilimi olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %45'i kaslılık odaklı beslenirken, %25'inin yüksek düzeyde kaslılık odaklı beslendiği bulunmuştur. Kas Algısı Bozukluğu Envanterine göre katılımcıların %46,7'sinde bigoreksiya olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency towards bigorexia and the sensitivity in eating attitudes, manifested as orthorexia, are frequently observed among young men engaging in recreational sports. This study aims to examine the relationship between muscle dysmorphia, orthorexia tendencies, and eating attitudes in young men who engage in recreational sports. The research involved 244 young men aged 18-40 who are involved in bodybuilding. The demographic characteristics of the participants were queried, and their anthropometric measurements were taken. The Muscle Dysmorphic Disorder Inventory (MDDI), Eating Attitudes Test (EAT-26), Orthorexia-11 (ORTO-11), Muscle-Oriented Eating Test (MOET-TR), and Muscle Appearance Satisfaction Scale (MASS) were administered, and a retrospective 24-hour dietary recall was obtained from the participants. According to the EAT-26, 10.7% of the participants were found to have an eating disorder. Based on the average scores from ORTO-11, 72.5% of the participants were identified as having orthorexia tendencies. It was found that 45% of the participants had a muscle-oriented diet, and 25% had a high level of muscleoriented diet. According to the Muscle Dysmorphic Disorder Inventory, 46.7% of the participants were found to have bigorexia.