Türkçe öğretmenlerinin yazma öğretimine yönelik uygulamaları, inançları ve öz yeterlikleri üzerine bir inceleme
A study of Turkish teachers' practices, beliefs and self-efficacy in teaching writing
  1. Tez No: 926821
  2. Yazar: MUSTAFA LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın temel amacı devlet ortaokullarında görev yapan Türkçe öğretmenlerinin yazma öğretimine yönelik uygulamalarını, inançlarını ve öz yeterliklerini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veriler,“Öğretmen ve Sınıf Bilgi Formu”,“Öğretmenlerin Yazma Öğretimine Hazırlıklarına Yönelik İnançları Formu”,“Öğretmenlere Yönelik Yazma Öz Yeterliği Ölçeği”,“Yazma Tür ve Görevleri Anketi”ve“Yazma Stratejileri Anketi”ile toplanmıştır. Araştırmada farklı şehirlerde görev yapan 565 Türkçe öğretmenine ulaşılmış ve verilerin çözümlenmesi aşamasında nicel veri çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle Türkçe öğretmenlerinin ortaokul düzeyinde sınıf seviyesi arttıkça yazma becerisine daha az zaman ayırdıkları, %34,3'ünün 31-35 kişilik sınıflarda ders işlediği, %48'inin sınıflarında yazmakta zorlanan en az birkaç öğrencinin bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin, yazma öğretimine hazırlık inançları açısından lisans eğitimlerini yeterli, hizmet içi eğitimlerini yetersiz gördükleri tespit edilmiştir. Elde edilen diğer bir sonuç, Türkçe öğretmenlerinin yüksek bir yazma öz yeterliğine sahip olduklarıdır. Bunlara ek olarak öğretmenlerin yazma öz yeterliklerinin ve yazma öğretimine hazırlık inançlarının cinsiyet, kıdem, en son alınan derece, görev yapılan okul türü, okulun sosyoekonomik düzeyi, sınıflarda bulunan ortalama öğrenci sayısı, yazmakta zorlanan öğrenci sayısı, haftalık ders saati ve yazma becerisine ayrılan süre değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği ve yazma öğretimine yönelik inançlarının yazma öz yeterlikleri üzerinde pozitif yönlü etkisi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle Türkçe öğretmenlerine, Millî Eğitim Bakanlığına ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the practices, beliefs, and self-efficacy of in public secondary schools regarding the teaching of writing. The study employed a survey design, a quantitative research method. Data were collected through the“Teacher and Classroom Information Form”,“Teachers' Beliefs About Their Preparation for Teaching Writing Form”,“Writing Self-Efficacy Scale for Teachers”,“Writing Genres and Tasks Questionnaire”, and“Writing Strategies Questionnaire”. The sample consisted of 565 Turkish teachers from various cities, and quantitative data analysis techniques were utilized in the analysis phase. The findings indicate that as the grade level increases, Turkish teachers allocate less time to teaching writing. Additionally, 34.3% of the participants teach in classrooms with 31–35 students, and 48% report having at least a few students with writing difficulties in their classes. The results also reveal that Turkish teachers perceive their pre-service training as adequate but consider in-service training insufficient for teaching writing. Another key finding is that Turkish teachers exhibit a high level of writing self-efficacy. Moreover, the study found that teachers' writing self-efficacy and beliefs about their preparation for teaching writing vary significantly based on several factors, including gender, years of experience, educational background, school type, school socioeconomic level, average class size, number of students with writing difficulties, weekly instructional hours, and time allocated to writing instruction. Furthermore, teachers' beliefs about teaching writing positively influence their writing self-efficacy. Based on these findings, recommendations are provided for Turkish teachers, the Ministry of National Education, and researchers.