Fen bilimleri öğretmenlerinin su okuryazarlığı bağlamında öğretim süreçlerinin ve kavramsal anlamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of science teachers' teaching processes and conceptual understandings in the context of water literacy
- Tez No: 968421
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ER NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı (2018), bireylerin fen okuryazarı olmalarının önemini vurgulamakta ve öğrenme odaklı ortamlarda beceri gelişimini hedeflemektedir. Bu doğrultuda, fen bilimleri öğretmenlerinin hem tipik gelişim gösteren hem de özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle gerçekleştirecekleri su okuryazarlığı öğretiminde, farkındalığı ve kavramsal anlama düzeyini artırmak amacıyla çeşitli yöntem ve materyallere başvurmaları büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda öğrencilerde kariyer bilinci ve karar verme becerisini su okuryazarlığı bağlamında günlük yaşamdaki sorunları çözebilmesi ve yaşamına entegre edebilmesi için öğretmenler yol gösterici olmalıdırlar. Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin tipik gelişim gösteren ve özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerine su okuryazarlığı bağlamında kavramsal anlamaları, sorumluluk değeri, kariyer bilinci ve karar verme becerilerine yönelik yürüttükleri süreçlerinin ve bu değişkenlere yönelik kavramsal anlamalarının belirlenmesidir. Çalışma özel durum yöntemi ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 20 fen bilimleri öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış mülakatlar, çizim soruları ve metafor formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kavramsal anlamaya yönelik veriler incelendiğinde, öğretmenlerin mülakatlarda 'suyun bilinçli kullanımı', çizim sorularında 'su gerekliliği' ve metaforlarda ise 'yaşamın önemi ve temeli' ifadelerinin en yüksek frekansa sahip olduğu belirlenmiştir. Sorumluluk değerine yönelik çalışmada elde edilen verilerde ise mülakatlarda 'günlük hayatla ilişkilendirme', çizim sorularında 'sorumluluk çeşitleri' ve metaforlarda 'görevleri yerine getirme ve toplumsal katkı' ifadelerinin en yüksek frekansla yer aldığı belirlenmiştir. Kariyer bilincine yönelik yapılan çalışmalarda mülakatlardan elde edilen veriler uygulamada 'meslek tanıtımı yapma', çizim sorularında 'meslek' ve metaforlarda 'kendini tanıma ve geliştirme' en fazla tercih edilen tema olarak belirlenmiştir. Karar verme becerisine yönelik elde edilen mülakat verilerinde 'uygulamalı etkinlik', çizim sorularda 'yön-yol' ve metaforlarda ise 'sonuçların sorumluluğu' olarak en çok yer verilen ifade olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucu olarak öğretmenler, Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'ndaki (2018) kazanımları su okuryazarlığı için yetersiz bulmakta ve özellikle tutum kazandırmaya yönelik yeni kazanımların eklenmesi gerektiğini düşünmektedirler. Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için deney ve yaşantı temelli etkinliklerin daha etkili olduğuna inanmaları, yaparak-yaşayarak öğrenmenin önemini vurgulamaktadır. Öğretmenler, su okuryazarlığında sorumluluğu bireysel, toplumsal, çevresel boyutlarıyla ve davranışsal bir özellik olarak algılarken, proje tabanlı uygulamalar ve görsel etkinlikler gibi deneyimsel öğrenme yöntemlerinin özellikle destek eğitim odalarında etkili olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The Science Course Curriculum (2018) emphasizes the importance of individuals becoming scientifically literate and aims to develop skills in learning-focused environments. Therefore, it is crucial for science teachers to utilize various methods and materials to increase awareness and conceptual understanding in water literacy instruction with both typically developing students and students with specific learning disabilities. Teachers should also guide students so they can solve daily problems and integrate career awareness and decision-making skills within the context of water literacy. The purpose of this study is to determine the processes science teachers conduct regarding the conceptual understanding, value of responsibility, career awareness, and decision-making skills of their typically developing students and students with specific learning disabilities in the context of water literacy, and to determine their conceptual understanding of these variables. The study was conducted using a case study method. The sample consisted of 20 science teachers. Data were collected through semi-structured interviews, drawing questions, and a metaphor form. Content analysis was used in the data analysis. As a result of the study, when the data regarding conceptual understanding was examined, it was determined that the highest frequency of expressions was“conscious use of water”in the interviews of teachers,“necessity of water”in the drawing questions, and“importance and foundation of life”in metaphors. In the data obtained in the study regarding the value of responsibility, it was determined that the highest frequency of expressions was“associating with daily life”in the interviews,“types of responsibility”in the drawing questions, and“fulfilling duties and social contribution”in the metaphors. In the data obtained from the interviews regarding career awareness, the most preferred theme was“profession promotion”in the application,“profession”in the drawing questions, and“self-knowledge and development”in the metaphors. In the interview data obtained regarding decision-making skills, the most frequently used expression was“practical activity”in the application,“direction-path”in the drawing questions, and“responsibility for results”in the metaphors. The study concluded that teachers found the objectives in the Science Curriculum (2018) insufficient for water literacy and believed that new objectives, particularly those focused on developing attitudes, should be added. Their belief that experimentation and experience-based activities are more effective for students with learning disabilities highlights the importance of learning by doing. Teachers perceive responsibility in water literacy as a behavioral trait, encompassing individual, social, and environmental dimensions. They believe that experiential learning methods, such as project-based practices and visual activities, are particularly effective in support rooms.