Okul etkililiği çalışmalarının dezavantajlıların eğitimi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of school effectiveness studies in the context of education of the disadvantaged
  1. Tez No: 926832
  2. Yazar: FEHRİ BÜŞRA CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmada, okul etkililiği konusunda yürütülmüş çalışmalarda okul etkililiğinin hangi sosyokültürel parametrelerle ilgili olarak ele alındığının belirlenmesi yoluyla dezavantajlıların eğitiminin iyileştirilmesi konusunda bu parametrelerin rolü ve işe koşulma biçimlerinin incelenmesini hedeflemektedir. Bu araştırmanın odak noktası, dezavantajlı öğrencilerin eğitim süreçlerinde karşılaştıkları sorunları incelemek ve okul etkililiğinin bu sorunların aşılmasında nasıl bir rol oynayabileceğini çözümlemektir. Araştırma sistematik literatür taraması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Web Of Science (WoS) veri tabanından“School Effectiviness”“Socioeconomic Status (SES)”;“Improving School”ve“Socioeconomic Status (SES)”anahtar kelimeleri ile taratılarak 2013- 2022 tarihleri arasındaki, on yıllık süreci kapsayan makaleler taranmıştır. Makaleler, belirlenen kıstaslara göre elendikten sonra, toplamda 195 makaleden oluşan bir veri tabanı oluşturulmuştur. Toplanan veriler, içerik analizi yaklaşımıyla çözümlenmiştir. Bu çözümleme sonucunda veriler, dezavantajlı öğrencilerin temsil biçimleri, okulun iyileştirilmesi ve becerilerin geliştirilmesi şeklinde üç tema çerçevesinde değerlendirilmiştir. İlk olarak, dezavantajlı öğrenci gruplarının temsil biçimleri teması, sosyoekonomik statü, sağlık, kültürel arka plan, coğrafi konum ve cinsiyet gibi sosyokültürel değişkenlerin eğitimsel eşitsizlikleri nasıl yapılandırdığını ve bu faktörlerin dezavantajlı öğrenci gruplarının eğitim süreçlerindeki deneyimleri ile akademik çıktıları üzerindeki etkisini analiz etmektedir. İkinci olarak, okulun iyileştirilmesi teması, etkili okul kavramının temel bileşenlerini oluşturan okul yönetimi, öğretmen yeterliliği, okul iklimi, altyapı ve kaynakların önemini vurgulayarak v bu unsurların geliştirilmesine yönelik stratejileri tartışmaktadır. Son olarak, becerilerin geliştirilmesi teması, dezavantajlı öğrencilerin akademik (sayısal ve sözel) ve yaşamsal becerilerinin geliştirilmesine yönelik stratejileri incelemekte, telafi eğitim programları, iyi alışkanlıklar geliştirme, kötü alışkanlıklardan kurtarma uygulamaları ve dijital teknolojinin bu süreçteki rolünü değerlendirmektedir. Bu çalışma, eğitim politikalarına ve okul uygulamalarına dair bir bakış açısı sunarak, daha adil, eşitlikçi ve kapsayıcı bir eğitim sisteminin nasıl oluşturulabileceğine dair bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of these parameters and the ways in which they are operationalized in improving the education of disadvantaged students by determining which sociocultural parameters are related to school effectiveness in the studies conducted on school effectiveness. The focus of this research is to examine the problems faced by disadvantaged students in their educational processes and to analyze how school effectiveness can play a role in overcoming these problems. The research was conducted through a systematic literature review. The Web Of Science (WoS) database was searched with the keywords“School Effectiveness”,“Socioeconomic Status (SES)”,“Improving School”and“Socioeconomic Status (SES)”and articles covering a ten-year period between 2013 and 2022 were scanned. After the articles were screened according to the criteria determined, a database consisting of 195 articles in total was created. The collected data were analyzed using a content analysis approach. As a result of this analysis, the data were evaluated under three themes: representation of disadvantaged students, school improvement and skills development. First, the Representation of disadvantaged student groups theme analyzes how sociocultural variables such as socioeconomic status, health, cultural background, geographical location and gender structure educational inequalities and the impact of these factors on the experiences of disadvantaged student groups in educational processes and their academic outcomes. Secondly, the theme of school improvement emphasizes the importance of school management, teacher competence, school climate, infrastructure and resources, which constitute the key components of the effective vii school concept, and discusses strategies to improve these elements. Finally, the skills development theme examines strategies for improving the academic (numerical and verbal) and life skills of disadvantaged students, and evaluates the role of compensatory education programs, developing good habits, rescuing from bad habits, and the role of digital technology in this process. By providing a perspective on educational policies and school practices, this study offers findings on how to create a more just, equitable and inclusive education system.