Kamu harcamalarının ekonomik karmaşıklık üzerindeki etkisinin ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre incelenmesi
Examining the effect of public expenditures on economic complexity according to the development level of countries
- Tez No: 926870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN DEMİRGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kamu sektörünün giderek artan sorumlulukları, hem kamu harcamalarını artırmakta hem de kamu harcamalarını ekonomi içinde önemli bir gösterge haline getirmektedir. Bu süreçte, ülkelerin dış ticaret anlayışı ise sadece rakamsal boyuta odaklanan ihracat verileri yerine, ihracatı sürdürülebilir kılacak daha sofistike ürünlerin üretilerek ihraç edilmesine odaklanan bir yapıya evrilmiştir. Bu noktada, ekonomik karmaşıklık, bir ekonominin sofistike olarak adlandırılan üretim süreçlerine gömülü bilgi ve beceri yoğun üretim kapasitesini ifade eden önemli bir gösterge haline gelmiştir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, ülkelerin sürdürülebilir büyüme ve rekabet gücü açısından ekonomik karmaşıklığı artırmanın kritik bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Kamu harcamalarının ekonomik karmaşıklık üzerindeki etkilerinin analiz edildiği bu çalışmada, 2000-2020 dönemindeki 21 yıllık süre için farklı gelir düzeylerindeki 73 ülkeye ait panel veriler kullanılmıştır. Ampirik analiz kısmında yatay kesit bağımlılığı, katsayı homojenliği, CADF ve CIPS ikinci nesil birim kök testleri ve Westerlund (2008) eşbütünleşme testleri uygulanmıştır. Eşbütünleşme ilişkilerinin boyutunun tespiti amacıyla eşbütünleşme katsayı tahmincilerinden ikinci nesil CCE-MG ile AMG ve birinci nesil FMOLS ile DOLS testlerine başvurulmuştur. Sonrasında ise Dumitrescu-Hurlin (2012) panel nedensellik testi ile seriler arasındaki nedensel ilişkiler incelenmiştir. Sonuçlar, ekonomik karmaşıklığın kişi başına düşen GSYH, kamu eğitim harcamaları ve dışa açıklık oranı ile pozitif bir ilişki sergilediğini; ancak, bu ilişkilerin gücünün gelir gruplarına göre farklılık arz ettiğini göstermektedir. Kamu askeri harcamalarının ekonomik karmaşıklık üzerinde genellikle negatif veya anlamsız bir etkide bulunduğunu; kamu sağlık harcamalarının ve doğrudan yabancı yatırımların ise ekonomik karmaşıklık üzerinde çoğunlukla zayıf veya istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir etki gösterdiği yönündedir. Çalışma, ekonomik karmaşıklığı artırmaya yönelik politika tasarımlarında farklı gelir düzeyine sahip ülkeler özelindeki önceliklerin dikkate alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasingly expanding responsibilities of the public sector escalate public expenditures and render them a significant indicator within the economy. In this process, countries' approach to foreign trade has evolved from focusing solely on numerical export data to a structure that prioritizes the production and export of more sophisticated products to ensure the sustainability of exports. Economic complexity has become a crucial indicator at this point, representing an economy's capacity for knowledge- and skill-intensive production embedded in sophisticated manufacturing processes. Recent studies highlight that enhancing economic complexity is critical for sustainable growth and competitiveness. In this study, which analyzes the effects of public expenditures on economic complexity, panel data from 73 countries with different income levels were utilized for the 21 years between 2000 and 2020. The empirical analysis applied cross-sectional dependence, coefficient homogeneity, second-generation unit root tests (CADF and CIPS), and the Westerlund (2008) cointegration test. Second-generation cointegration coefficient estimators, namely CCE-MG and AMG and first-generation FMOLS and DOLS tests, were employed to determine the extent of cointegration relationships. Subsequently, the causal relationships between the series were examined using the Dumitrescu-Hurlin (2012) panel causality test. The results indicate that economic complexity exhibits a positive relationship with per capita GDP, public education expenditures, and the degree of trade openness; however, the strength of these relationships varies across income groups. Public military expenditures generally have a negative or insignificant effect on economic complexity, while public health expenditures and foreign direct investments mostly display a weak or statistically negligible impact. The study underscores the necessity of considering the specific priorities of countries with different income levels when designing policies to enhance economic complexity.