Zarar verme riski bulunan hastalara yönelik hemşirelere verilen eğitimin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the impact of training provided to nurses for patients at risk of harm
- Tez No: 926871
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Zarar Verme Riski Bulunan Hastalara Yönelik Hemşirelere Verilen Eğitimin Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma, hemşirelere yönelik“Kendine ve Başkasına Zarar Verme Riski Olan Bireye Yaklaşım Eğitimi”programının bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla tek gruplu yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma, Kemalpaşa Devlet Hastanesi'nde çalışan 71 gönüllü hemşire üzerinde yürütülmüştür. Veri toplamak için Tanıtıcı Bilgi Formu ve Eğitim Programı Değerlendirme Soru Formu kullanılmıştır. Eğitim öncesi ve sonrası bilgi düzeyleri, uzman görüşlerinden geçirilmiş, geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmış 30 soruluk eğitim programı değerlendirme soru formu ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin eğitim öncesi bilgi düzeylerinin düşük olduğu, ancak eğitim sonrası anlamlı bir artış gösterdiği tespit edilmiştir. Eğitim öncesi doğru yanıt oranları %2,8 ile %91,5 arasında değişirken, eğitim sonrası çoğu soruda doğru yanıt verme oranı artmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluatıon Of The Impact Of Traınıng Provıded To Nurses For Patıents At Rısk Of Harm Aim: This study aimed to evaluate the effect of the“Training on Approach to Individuals at Risk of Harming Themselves or Harming Others”program on the knowledge levels of nurses with a single-group quasi-experimental research design. Method: The research was conducted with 71 voluntary nurses working at Kemalpaşa State Hospital. Data were collected using the Introductory Information Form and the Education Program Evaluation Questionnaire. Pre- and post-training program evaluation questionnaire were assessed with a 30-question knowledge test, validated and confirmed for reliability through expert review. Results: The findings revealed that nurses had low knowledge levels before the training, which significantly improved after the training. Pre-training accuracy rates ranged from 2.8% to 91.5%, while post-training, most questions reached an accuracy rate of 100%.