Öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre öğretmen rotasyonu
Teacher rotation according to the views of teachers and school administrators
- Tez No: 926914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ile ortaöğretim kademelerinde görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerinin öğretmen rotasyonu ile ilgili görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada katılımcıların duygu ve düşünceleri olduğu gibi yansıtılmaya çalışıldığından nitel araştırma yöntemi ve temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ordu il millî eğitim müdürlüğüne bağlı resmî bağımsız anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerindeki okullarda görev yapan, her kademeden üç öğretmen ve üç yönetici olacak şekilde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitleme örneklemesiyle belirlenmiş 12 öğretmen ve 12 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu aracılığıyla, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve beş tema olacak şekilde kategorileştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre öğretmen ve okul yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu aynı okulda beş yıl ve daha fazla süre çalışmayı uzun süreli bir çalışma olarak nitelendirilebileceğini, bu nedenle öğretmenlere yönelik getirilmesi planlanan öğretmen rotasyon uygulamasına mevcut düzenlerinin bozulmasına neden olmayacak şekilde rotasyon bölgesi oluşturularak ilçe içerisinde ya da yakın ilçelerde olacak şekilde yapılması halinde olumlu baktıklarını, rotasyonun sadece hizmet puanına dayanarak yapılmasının adaletsizliklere yol açabileceğini, dolayısıyla akademik, mesleki ve sosyal faaliyetler vb. gibi herkes tarafından kabul görülebilecek kriterlerin dikkate alınıp hizmet puanına eklenerek bir“rotasyon puanı”hesaplamasının gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere yönelik uygulanması planlanan öğretmen rotasyonu ile ilgili öğretmenlerinde fikirleri alınarak mevcut yönetmelikte gerekli düzenlemelerin yapılması ve adil, şeffaf ve liyakatli bir rotasyon uygulamasının planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the opinions of teachers and school administrators working in preschool, primary, secondary and secondary education levels about teacher rotation, qualitative research method and basic qualitative research design were used since the feelings and thoughts of the participants were tried to be reflected as they were. The study group of the research consists of 12 teachers and 12 school administrators working in official independent kindergarten, primary, secondary and secondary schools affiliated to the Ordu Provincial Directorate of National Education in the 2024-2025 academic year, three teachers and three administrators from each level, determined by maximum variation sampling from purposeful sampling methods. The data were collected through an interview form prepared by the researcher using a semi-structured interview technique. The data collected in the study were analyzed using descriptive analysis method and categorized into five themes.According to the findings of the study, the majority of teachers and school administrators stated that working in the same school for five years or more can be considered as a long-term work, the refore, they have a positive attitude towards the planned teacher rotation practice if it is carried out within the district or in nearby districts by creating a rotation zone in a way that will not cause disruption of their current order, and that the rotation based only on service points may lead to injustice, therefore, a“rotation score”should be added to the service points by considering criteria that can be accepted by everyone such as academic, professional and social activities, etc. Therefore, criteria that can be accepted by everyone, such as academic, professional and social activities, etc., should be taken into consideration and added to the service score to create a“rotation score”. calculation is required. Within the framework of these results, it is recommended that the Ministry of National Education should make the necessary arrangements in the current regulation by taking the opinions of the teachers about the planned teacher rotation for teachers and plan a fair, transparent and merit-based rotation practice.