Otozomal dominant polikistik böbrek hastaları ve basit böbrek kisti hastalarında böbrek damarlarının karşılaştırmalı morfometrik analizi
Comparative morphometric analysis of renal vessels in patients with autosomal dominant polycystic kidney and simple kidney cyst
  1. Tez No: 926937
  2. Yazar: RANA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH) ve Basit Böbrek Kisti Hastalığı'nın (BBKH), böbrek damarlarında meydana getirebileceği morfometrik değişiklikleri araştırmak ve sonuçlarını iki hastalık grubu ve Kontrol Grubuyla (KG) kıyaslamaktır. İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfü Kırdar Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniğindeki otomasyon sistemi üzerinden 2019-2024 yılları arasındaki 95 olgunun BT görüntüleri incelendi. Olgular; ODPBH, BBKH ve KG olarak gruplandırıldı, arteria renalis ve vena renalis'lerinin morfometrik ölçümleri yapıldı. Çalışma kapsamındaki 95 olgu'nun arteria renalis dextra ve sinistra'larının aorta abdominalis'ten çıkış yaptığı seviye, açısı, çapı ve böbrek hilum'una girene kadar olan uzunlukları arasında üç grupta da anlamlı fark bulunmadı. Vena renalis dextra ve sinistra'nın vena cava inferior'a drene olduğu seviyeler, açısı, böbrek hilum'undan çıkıp vena cava inferior'a drene olana kadar olan uzunluğu ve vena renalis dextra'nın çapında üç grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Fakat vena renalis sinistra'nın çapının değerlerinde ODPBH ve KG arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Böbrek kistleri sebebiyle gelişen ODPBH ve BBKH'nın, kendi aralarında ve KG ile kıyaslandığında böbrek arter ve venleri üzerinde morfometrik değişimlere sebep olabileceği tespit edildi. Bu hastaların cerrahi öncesi planlamada damar yapılarının detaylı bilinmesi operasyon sırasında meydana gelebilecek komplikasyonları önlemede etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim is to investigate the morphometric changes that Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease and Simple Kidney Cyst Disease may cause in the renal vessels and to compare the results with two patient groups and a control group. In this study, CT images of 95 cases between 2019 and 2024 were examined through the automation system in the Istanbul Health Sciences University Kartal Dr. Lütfü Kırdar City Hospital Nephrology Clinic. The cases were grouped as ADPKD, BBKH and CG, and morphometric measurements of the renal artery and renal vein were made. In the 95 cases included in the study, there was no significant difference in the level, angle, diameter and length of the renal arteries where they exit the abdominal aorta, angle, diameter and length until they enter the renal hilum in the three groups. There was no significant difference in the levels, angle, length until they exit the renal hilum and drain into the inferior vena cava and diameter of the renal artery. However, the differences in the diameter of the renal artery were found to be statistically significant between ADPKD and CG. It has been determined that Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease and Simple Kidney Cyst Disease, caused by kidney cysts, may lead to morphometric changes in the renal arteries and veins when compared to both each other and the control group. It is believed that having detailed knowledge of vascular structures in preoperative planning for these patients will be effective in preventing complications that may arise during surgery.