Servikal bölge manuel terapi öğretiminde ters-yüz ve takım temelli öğrenme modellerinin karşılaştırılması: karma yöntem çalışması
Comparison of flipped and team-based learning models in cervical region manual therapy teaching: a mixed method study
- Tez No: 926940
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physiotherapy and Rehabilitation, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızda ters yüz sınıf (TYS) ve takım temelli modelle (TT) öğrenim gören fizyoterapi öğrencilerinde, psikomotor temelli servikal bölge manuel terapi konu bilgi kazanımı ve kalıcılığının ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü 4. Sınıf öğrencileri randomize olarak TT grubuna (n=34) ve TYS grubuna (n=32) ayrılmıştır. TT grubu, sınıf içinde ders anlatımı sonrasında gruplara ayrılarak uygulama yapmıştır. Sınıf dışı süreçte ödev, makale ve vaka örnekleri çalışmışlardır. TYS grubu öğrenimi sınıf dışı ortamda başlamıştır. Çevrim içi dersler, ödevler, vaka örnekleri, makale okumalarıyla temel bilgi kazanılmıştır. Sınıf içi ortamda bilginin değerlendirilmesi, sınıf içi tartışmalar, soru-cevap süreci ve gruplara ayrılarak pratik uygulama yapmışlardır. Öğrenim 7 hafta sürmüştür. Çalışmamızda karma yöntem çalışması uygulanmıştır. Teorik bilgi düzeyini ölçmek için ön, son ve kalıcılık bilgi testleri uygulanmıştır. Pratik bilgi düzeyini ölçmek için ilk pratik sınav ve 5 ay sonra kalıcılık pratik sınav uygulanmıştır. Akademik motivasyon ölçeği kullanılmış, ders katılım ve izleme süreleri kaydedilmiştir. Nicel veriler yarı yapılandırılmış sorular kullanarak birebir görüşmeyle elde edilmiştir. Gruplar arası son ve kalıcılık bilgi testlerinde fark bulunmamıştır (p=0,15). Grup içinde her iki grup son testlerde ön testlere göre anlamlı bir artış (p0,05). Sonuç olarak teorik bilgi kazanımında TYS modeli, TT modeli kadar etkindir. Pratik bilgi ve beceride TYS modeli, TT modeline göre daha fazla kazanım sağlamaktadır. TYS modelinde not tutabilme kolaylığı, tekrar tekrar izleme ve esnek zaman ve mekan gibi avantajlar bildirilmiştir. TYS modelinde akademik motivasyon daha yüksektir. Fizyoterapi eğitmenleri, psikomotor temelli derslerde pratik bilgi kalıcılığı ve nitel avantajlar göz önüne alarak TYS modelini tercih edebilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to measure the acquisition and retention of psychomotor-based cervical region manual therapy subject knowledge in physiotherapy students studying with flipped classroom (FMS) and team-based model (TT). In our study, 4th grade students of the department of physiotherapy and rehabilitation were randomly divided into TT group (n=34) and TYS group (n=32). The TT group was divided into groups and practiced after the lecture in the classroom. They studied homework, articles and case examples outside the classroom. The TYS group started learning outside the classroom. Basic knowledge was gained through online lectures, homework, case examples, article readings. In the classroom environment, evaluation of knowledge, in-class discussions, question-answer process and practical application by dividing into groups. The learning lasted 7 weeks. Mixed method study was applied in our study. Pre, post and retention knowledge tests were applied to measure the level of theoretical knowledge. To measure the level of practical knowledge, an initial practical exam and a retention practical exam after 5 months were administered. The academic motivation scale was used and course attendance and follow-up times were recorded. Quantitative data were obtained through one-to-one interviews using semi-structured questions. There was no difference between the groups in the post and retention knowledge tests (p=0.15). Within the group, both groups showed a significant increase in the post-test compared to the pre-test (p0.05). As a result, the TYS model is as effective as the TT model in the acquisition of theoretical knowledge. In practical knowledge and skills, the TYS model provides more gains than the TT model. Advantages such as ease of note-taking, repeated viewing, and flexible time and space were reported in the TYS model. Academic motivation is higher in the TYS model. Physiotherapy instructors may prefer the TYS model in psychomotor-based courses considering practical knowledge retention and qualitative advantages.