Sakroiliak eklem disfonksiyonu olan bireylerde kayropraktik tedavinin ağrı düzeyi, ağrı düzeyi, ağrı kalitesi, engellilik, esneklik ve fiziksel aktivite düzeyi üzerine etkisi
The effect of chiropractic treatment on pain level, pain quality, disability, flexibility, and physical activity level in individuals with sacroiliac joint dysfunction
  1. Tez No: 926974
  2. Yazar: KÜBRA DUMANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı sakroiliak eklem disfonksiyonu olan bireylerde sakroiliak ekleme uygulanan kayropraktik Diversified tekniğinin ağrı düzeyi, ağrı kalitesi, engellilik, esneklik ve fiziksel aktivite düzeyi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uyan 25-50 yaş arası 50 hasta alınmıştır. Katılımcılar randomizasyon sonrası deney ve kontrol grubu olmak üzere 25 kişilik iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna haftada bir, 4 hafta boyunca toplamda 4 seans olmak üzere sakroiliak ekleme sham manipülasyonu yapılmış olup, günde 2 kez uygulanmak üzere ev egzersiz programı verilmiştir. Deney grubuna ise haftada bir, 4 hafta boyunca toplamda 4 seans olmak üzere sakroiliak ekleme kayropraktik Diversified tekniği ile manipülasyon yapılmış olup, günde 2 kez uygulanmak üzere ev egzersiz programı verilmiştir. Katılımcılar tedavi öncesinde ve sonrasında Vizüel Analog Skala, Ağrı Kalitesi Değerlendirme Ölçeği, Revize Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, Parmak Ucu Zemin Testi, Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü, Modifiye Schober Testi, V-Sit Reach Testi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirilmiştir. Tüm parametrelerde tedavi sonrasında grup içi karşılaştırmalarda her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler kaydedilmiştir (p < 0, 05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise deney grubunun üstün olduğu istatistiksel olarak gözlemlenmiştir (p < 0, 05). Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, sakroiliak eklem disfonksiyonu olan bireylerde sakroiliak ekleme uygulanan kayropraktik Diversified tekniğinin ağrı düzeyi, ağrı kalitesi, engellilik, esneklik ve fiziksel aktivite düzeyi üzerine olumlu etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of chiropractic Diversified technique applied to the sacroiliac joint on pain level, pain quality, disability, flexibility, and physical activity level in individuals with sacroiliac joint dysfunction. The study included 50 patients aged between 25-50 years who met the inclusion criteria. After randomization, the participants were divided into two groups of 25: an experimental group and a control group. The control group received a sham manipulation on the sacroiliac joint once a week for 4 weeks, totaling 4 sessions, along with a home exercise program to be performed twice daily. The experimental group received sacroiliac joint manipulation using the chiropractic Diversified technique once a week for 4 weeks, totaling 4 sessions, along with a home exercise program to be performed twice daily. Participants were evaluated before and after treatment using the Visual Analog Scale (VAS), McGill Pain Questionnaire (MPQ), Revised Oswestry Disability Index (ODI), Finger-to-Floor Test, Range of Motion Measurement, Modified Schober Test, V-Sit Reach Test, and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). In the within-group comparisons, statistically significant changes were observed in both groups (p < 0. 05). However, in between-group comparisons, the experimental group showed statistically superior results (p < 0. 05). The results of the study suggest that sacroiliac joint manipulation with the chiropractic Diversified technique has a positive effect on pain level, pain quality, disability, flexibility, and physical activity level in individuals with sacroiliac joint dysfunction.