Ratlarda hipokampüs kaynaklı nöral kök hücrelere propiyonik asit ve likopenin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of propionic acid and lycopene on neural stem cells from rat hippocampus
- Tez No: 927009
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Nöral kök hücreler nörogenezin en önemli bileşenidir. Nörogenez sinir sisteminin organizasyonu ve rejenerasyonu için son derece önemli bir süreçtir. Nörodejenerasyondan en çok bu süreç etkilenir. Hipokampüs merkezi sinir sisteminin en önemli nörogenez merkezidir. Nöral kök hücreler, nörotransmitterler ve nörotrofik faktörler yönünden hipokampüs son derece zengindir. Otizm çevresel, metabolik, genetik, immünolojik, gastrointestinal, psikolojik etkilerle gelişebilen regresif bir hastalıktır. Dünya genelinde her yıl otizmin görülme sıklığı artmaktadır. Bu araştırma in vitro otizm modeli oluşturmak ve bu model üzerinde likopenin etkilerinin araştırılması ve modelin doğrulanabilmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu amaçla 3-8 haftalık erkek ratların hipokampüs dokusundan elde edilen nöral kök hücreler propiyonik asit ile muamele edilerek in vitro otizm modeli oluşturulmuştur. Bu sürecin yönetimi ve hücresel düzeyde otizmin oluşturulması için bir takım nöromedyatörlerin tepkileri, apoptotik testlerin sonuçları ve likopenin etkilerinden elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Bu testlerden elde edilen sonuçlar ile in vitro otizm oluşturularak literatüre katkı sunulmaya çalışılmıştır. Oluşturulan in vitro deney düzeneğinde kontrol grubuna ek olarak propiyonik asit 2 MM/24 saat ile hücresel olarak propiyonik asit asidemisi oluşturulmuştur. Oluşturulan propiyonik asit asidemisinin etkilerini geriye çevirmek amacıyla likopen (1 µM/24 saat ve 2 µM/24 saat) ile hücreler muamele edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neural stem cells are critical components of neurogenesis, a vital process for the organisation ve regeneration of the nervous system. This process is profoundly affected by neurodegeneration. The hippocampus is a major neurogenesis centre within the central nervous system, rich in neurotransmitters ve neurotrophic factors. Autism is a regressive disorder influenced by environmental, metabolic, genetic, immunological, gastrointestinal, ve psychological factors, with a rising prevalence worldwide. This study aimed to establish an in vitro autism model ve investigate the effects of lycopene on this model. Neural stem cells were isolated from the hippocampal tissue of 3-8 week-old male rats ve treated with propionic acid to create the in vitro autism model. Cellular responses, apoptotic tests, ve the influence of lycopene were evaluated to better understve autism at the cellular level. The findings contribute to the literature on in vitro autism models. In the experimental setup, propionic acid acidaemia was induced in cells using 2 mM propionic acid for 24 hours. Lycopene (liquid) was applied at doses of 1 µM ve 2 µM for 24 hours to counteract propionic acid -induced effects.