أَثَرُ الوَقف الخَيريّ الإسلاميّ في دَعمِ القِطاعِ الصِّحيّ في الأناضُول:الدَولةُ العُثّمانِيّة أنموذجا
Anadolu'da İslami vakıf kurumlarının sağlık sektörüne etkisi: Osmanlı Devleti örneği
- Tez No: 927035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma, Anadolu'daki (Anadolu ülkelerindeki) Osmanlı devleti döneminde kurulmuş olan sağlık bağış kurumlarını,türlerini, kuruluş tarihlerini, dikkate alınan hususları (tarafları), bu kurumların sağlık sektörü üzerindeki etkisi ve farklı yönlerini incelemeyi amaçlıyor. Araştırma hedeflerine ulaşmak ve bilgi toplamak için enduktif yöntemi, kronolojik olarak düzenlemek için ise tarihsel yöntemi kullanıldı. Sağlık sektöründeki etkileri belirlemek için tanımlayıcı analitik yaklaşım (yöntem) benimsenmiştir. Araştırma, bu kurumların, toplum halk sağlığı ve toplumun çeşitli kesimlerine ücretsiz tıbbi hizmet ile ilgili olanlarda dahil olmak üzere birçok olumlu etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlardan bazıları, meslek uygulamasını düzenleyen ve tıp meslekleri ve sendikaları için birçok fonksiyonel sistemlerin kurallarının oluşturulmasında açık bir etkisi olduğu gibi çeşitli tıp bilimlerinin ortaya çıkışı ve çeşitli bölümlerinin oluşturulması ile ilgilidir. Anahtar kelimeler :– İslami Vakıflar - Sağlık sektörü - Osmanlı devleti – Anadolu ülkeleri
Özet (Çeviri)
The research aims to study Islamic Awqaf supporting health sector in Anatolia which were created during the rule of the Ottoman Empire . Their types, dates of establishment, aspects that were paid attention to. Studying their impact brings to the health sector with its various aspects. To achieve the research objectives, the inductive approach was used to collect information, the historical approach was used to arrange it chronologically. A descriptive analytical approach was adopted to determine the effects on the health sector. The research showed that there were multiple positive effects of these Awqaf, as they provided free health care and distinguished medical services to different groups of society without discrimination, contributed to spreading community health awareness, and provided equal opportunities for those wishing to study Medical sciences and specialize in them . They also had a clear impact in creating disciplined rules for the practice of the profession and functional systems for the medical professions and their various unions, and its economic role was clear and distinct in the field of saving public expenses and reducing the burden on the state budget. Therefore, restoring such Awqaf will be clearly influential in Islamic societies, as it will provide long term financing to this vital sector and will contribute to its progressing bringing community health security.