Bir aile sağlığı merkezine başvuran evli kadınlarda aile planlaması tutumu ile gebelikten kaçınma isteği ilişkisi
The relationship between family planning attitudes and the desire to avoid pregnancy in married women who apply to a family healthcenter
- Tez No: 927062
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Kartal ilçesine bağlı bir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran evli kadınların aile planlaması tutumu ve gebelikten kaçınma isteklerini belirlemek ve her iki durumun birbiri üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında, evli ve gebe kalmaya engel bir durumu olmayan 159 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, tanıtıcı soru formu, Aile Planlaması Tutum Ölçeği ve Gebelikten Kaçınma İsteği Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri, pearson korelasyon katsayısı, t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki kadınların, yaş ortalaması 33,10±6,46 yaştır, %39'u 1-5 yıldır evli, %84,3'ü üniversite mezunu ve %70,4'ünün gelirinin giderine denktir. Kadınların %37,7'si şu anda etkin olmayan doğum kontrol yöntemi kullandığını, %65,4'ü aile planlaması ile ilgili sağlık profesyonellerinden danışmanlık almadığını ve %44'ü şu anda gebe kalmaktan korktuğunu ifade etmiştir. Araştırma kapsamına alınan kadınların Aile Planlaması Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 68,00±24,27 ve Gebelikten Kaçınma İsteği Ölçeği toplam puan ortalaması 2,23±0,90 olarak bulunmuştur. Aile Planlaması Tutum Ölçeği puanları ile Gebelikten Kaçınma İsteği Ölçeği puanları arasında negatif yönde zayıf ilişki saptanmıştır (r=-0,188).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the family planning attitudes and desires to avoid pregnancy of married women who applied to a Family Health Center in Kartal district of Istanbul and to examine the effects of both situations on each other. The descriptive and cross-sectional study was conducted between January and April 2023 with 159 women who were married and had no obstacles to pregnancy. The research data were obtained with the introductory questionnaire, Family Planning Attitude Scale and Desire to Avoid Pregnancy Scale. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation values, Pearson correlation coefficient, t test and ANOVA test were used. The average age of the women in the study was 33.10±6.46 years, 39% had been married for 1-5 years, 84.3% were university graduates and 70.4% had income equal to their expenses. 37.7% of the women stated that they were currently using an ineffective birth control method, 65.4% did not receive counseling from health professionals regarding family planning, and 44% were currently afraid of becoming pregnant. The total mean score of the women included in the study on the Family Planning Attitude Scale was 68.00±24.27 and the total mean score of the Desire to Avoid Pregnancy Scale was 2.23±0.90. A weak negative correlation was found between the Family Planning Attitude Scale scores and the Desire to Avoid Pregnancy Scale scores (r=-0.188).