A sentiment analysis of consumer perceptions towards AI-driven virtual influencers in marketing
  1. Tez No: 927107
  2. Yazar: MAHA GAMAL MOHAMED ATTIA ISMAIL
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE ASLI BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, özellikle Lil Miquela'nın incelenmesi yoluyla tüketicilerin yapay zeka destekli etkileyicileri nasıl gördüğünü araştırıyor. İki videodaki kullanıcı yorumlarını analiz ederek ve ifade edilen duygu ve temaları göz önünde bulundurarak çalışma, meraktan rahatsızlığa kadar çeşitli yanıtları ortaya çıkarıyor. İlginç bir şekilde, tepkilerin önemli bir yüzdesi nötr, bu da merak ve belirsizliğin bir karışımını gösteriyor. Özgünlük, kimlik ve teknik yönler gibi temel konular, tüketicilerin bu etkileyicileri nasıl algıladığını büyük ölçüde etkiliyor. Dahası, çalışma, özellikle şeffaflık ve kitlelerle güven oluşturma açısından sanal etkileyicilerin kullanımını çevreleyen hususları araştırıyor. Sonuçlar, hedef kitlelerinin duygusal ve psikolojik tepkilerini hesaba katarak çevrimiçi pazarlamada sanal etkileyicilerden en iyi şekilde yararlanmak isteyen pazarlamacılara tavsiyeler sunuyor. Bu çalışma, AI'nın çağdaş pazarlamada nasıl kullanıldığına dair anlayışımıza katkıda bulunuyor ve dijital kişilikleri kullanarak müşterilerle bağlantı kurmayı amaçlayan markalara rehberlik ediyor.
Özet (Çeviri)
This research delves into how consumers view AI-powered influencers through an examination of Lil Miquela specifically. By analyzing user comments on two videos and considering the sentiment and themes expressed the study uncovers a variety of responses from intrigue to unease. Interestingly a notable percentage of reactions are neutral indicating a mix of curiosity and uncertainty. Key topics such as authenticity, identity, and technical aspects greatly affect how consumers perceive these influencers. Moreover, the study delves into the considerations surrounding the use of virtual influencers especially in terms of transparency and building trust, with audiences. The results offer advice for marketers looking to make the most of virtual influencers in online marketing taking into account the emotional and psychological reactions of their target audiences. This study adds to our comprehension of how AI is utilized in contemporary marketing and gives guidance to brands seeking to connect with customers using digital personalities.