Gruplarla sosyal hizmetin aile içi şiddete maruz kalmış kadınların öz yeterlik düzeyine etkisi
The effect of social work with groups on the self-efficacy levels of women exposed to domestic violence
- Tez No: 927130
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırma ile aile içi şiddet mağduru kadınlarda gruplarla sosyal hizmet müdahalesinin, kadınların öz yeterlik düzeyini nasıl etkilediğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, niteliksel ve niceliksel araştırma tekniklerinin birlikte yer aldığı karma yönteme göre yapılandırılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel boyuta göre öz yeterliği arttırmaya yönelik 10 oturumluk grup çalışması tasarlanmıştır. Grup çalışması öncesinde ve sonrasında bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Grup çalışması öncesi yapılan bireysel görüşmeler, kadınları tanımaya ve içinde bulundukları şiddet yaşantısını anlamaya yönelik iken, grup çalışması sonrası yapılan bireysel görüşmeler grup çalışmalarının etkinliğini değerlendirmeye yöneliktir. Grup çalışması sonuçları, yapılan süreç analizi ve MAXQDA 2020 programı kullanılarak yapılan tematik analiz ile ortaya çıkmıştır. Nicel boyutta ise çalışmanın kadınların öz yeterlik düzeylerini ne ölçüde etkilediğini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan grup çalışması analizinde şiddet yaşantısı, duygular, güçlükler, güçlenme ve öz yeterlik temaları ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar aile içi şiddet mağduru kadınlarda öz yeterliği arttırmaya yönelik tasarlanan gruplarla sosyal hizmet uygulamasının; kadınların maruz kaldıkları yoğun şiddet yaşantılarını dile getirmelerine, duygularını açıkça ifade edebilmelerine, bu süreçte karşılaştıkları güçlükleri tanımlamalarına, güçlenmelerine ve öz yeterliklerinin artmasına olanak sağladığını göstermektedir. Grup çalışmasının son oturumunda alınan geri bildirimler ve grup çalışması sonrasında yapılan bireysel görüşmeler, gerçekleştirilen grup müdahalesinin katılımcıların öz yeterliklerinin artmasında yardımcı olduğunu göstermektedir. Nicel analizler sonucunda ise deney grubunun hem genel öz yeterlik hem de aile içi şiddetle başa çıkma öz yeterliği puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how group-based social work interventions affect the self-efficacy levels of women who are victims of domestic violence. The research is structured according to a mixed-methods approach that combines qualitative and quantitative research techniques. To achieve the study's objective, a 10-session group intervention which is designed to enhance self-efficacy in qualitative basis was implemented. Individual interviews were conducted both before and after the group intervention. While the pre-intervention interviews were aimed at understanding the women's backgrounds and their experiences with violence, the post-intervention interviews were conducted to evaluate the effectiveness of the group intervention. The outcomes of the group sessions were analysed through process analysis and thematic analysis using the MAXQDA 2020 software. In the quantitative phase, a pretest-posttest control group experimental model was employed to assess the extent to which the intervention impacted the self-efficacy levels of the participants. The data collected were analysed using SPSS 25 software. The analysis of the group intervention revealed themes of violence experience, emotions, challenges, empowerment, and self-efficacy. These findings indicate that the group-based social work intervention designed to enhance self-efficacy in women who have experienced domestic violence provided participants with a space to articulate their intense experiences of violence, openly express their emotions, identify the challenges they faced, and ultimately experience empowerment and an increase in self-efficacy. Feedback obtained in the final session of the group intervention and in the post-intervention individual interviews also indicated that the group intervention helped participants improve their self-efficacy levels. Quantitative analysis further demonstrated a statistically significant increase in both general self-efficacy and self-efficacy in coping with domestic violence in the experimental group.