Nevşehir ovaören kazılarında ele geçen demir çağı seramiklerinin arkeometrik incelemesi
Archaeometric investigation of iron age ceramics uncovered in nevşehir ovaören excavations
  1. Tez No: 927166
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYAZİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mevcut çalışmada Nevşehir ili Ovaören yerleşimindeki Demir Çağı'na tarihlenen temsili seramikler için arkeometrik karakterizasyon yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla X-ışını difraksiyon (XRD), portatif X-ışını floresans (p-XRF) spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile birlikte enerji saçınımlı X-ışınları spektrometresi (EDX), Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar Demir Çağı seramiklerinde hammadde açısından örneklerin hemen hemen yarı yarıya birbirinden ayrıldığını göstermiştir. Analitik veriler Demir Çağı seramikleri içerisindeki çeşitliliğin fazla olduğunu göstermekte ve bir anlamda ithal ürünlerin de örnek seti içerisinde olabileceğini ve/veya alternatif hammadde kullanımını akla getirmektedir. Mineralojik içerik ve mikro yapı özellikleri seramikler için 700-1000oC arasında değişen pişirim sıcaklıklarına işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to perform archaeometric characterization for representative ceramics of the Iron Age found in Ovaören (Nevşehir, Türkiye). For this purpose, X-ray diffraction (XRD), portable X-ray fluorescence (p-XRF) spectroscopy, scanning electron microscope (SEM) together with energy dispersive X-ray spectrometry (EDX), and Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy methods were used. The results showed that the Iron Age ceramics were almost half separated from each other in terms of raw materials. The analytic data indicated a diversity in Iron Age ceramics, and in a sense, suggested that imported products may also be in the sample set and/or the use of alternative raw materials. The mineralogical content and microstructure features indicated firing temperatures ranging between 700-1000oC for the ceramics.