Mustafa Mestur'un Men Goncîk Nîstem adlı hikâye mecmuasının teknik ve tematik açıdan incelemesi
Technical and thematic analysis of Mustafa Mestur's story named Men Goncîk Nîstem
- Tez No: 927232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
1343 hş. Ahvaz doğumlu Mustafa Mestur İranlı hikâye anlatıcısı, araştırmacı ve çevirmendir. 1367 hş. yılında Ahvaz Şehit Çamran Üniversitesi'nden inşaat mühendisliğinden mezun olmuştur ve aynı üniversitede Fars dili ve edebiyatı alanında yüksek lisans yapmıştır. Mestur edebiyata ve felsefeye duyduğu ilgiden dolayı hikayeler yazmaya başlamıştır ve hikayelerinde yazarımız Mestur kadın, din ve felsefik ve konuları sürekli sade bir uslupla okuyucuna eleştirisel bir dille yazmıştır. Dünyada edebiyat alanında ödül alarak tanınmış Mustafa Mestur'un Men Goncîk Nîstem adlı hikâyesinde hikâyenin kahramanının, karısı doğum sırasında kanamadan ölen ve çocuğu ölü doğan bir adamdır. Artık akli dengesini kaybetmiş ve ruh hastanesinin dokuzuncu kattaki tedavi merkezine yatırılmıştır. Hikâyelerinde ölümün ve yok oluşun gizemini arayan Mestur'un hikâyelerinde bulunan Amir Mahan karakterinin evrenin güzel kısımlarını arayan tüm karakterlerin de bu hastanede var olması dikkat çekicidir. Ölümle ilgili korku ve kaygı krizi yaşayan anlatıcı, hastanede yatan insanların durumlarını kaydeder. Hikâye çoğunlukla akıl hastanesinde geçmektedir. Hikâyede başka karakterler de vardır. Hikâye insanın sorunları aşma yeteneğinin neticesinde mutlu sonuludur. Mecmuasının Türkçeye çevrilerek incelenmesiyle Fars Dili ve Edebiyatı alanına kazandırılması böylece alanda çalışan araştırmacılar için kaynak olabilmesi ve yapılacak çalışmalara da ışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
343 hsh. Born in Ahvaz, Mustafa Mestur is an Iranian storyteller, researcher and translator. 1367 hsh. He graduated from Ahvaz Martyr Chamran University in civil engineering in 2014 and completed his master's degree in Persian language and literature at the same university. Mestur started writing stories because of his interest in literature and philosophy, and in his stories, our author Mestur always wrote about women, religion, philosophy and topics in a simple style and in a critical language for his readers. In the story named Men Goncîk Nîstem by Mustafa Mestur, who is known for receiving an award in the field of literature in the world, the hero of the story is a man whose wife died of bleeding during childbirth and whose child was stillborn. He has now lost his mental balance and is admitted to the treatment center on the ninth floor of the mental hospital. It is noteworthy that the character of Amir Mahan in the stories of Mestur, who searches for the mystery of death and extinction in his stories, and all the characters who search for the beautiful parts of the universe are present in this hospital. The narrator, who is experiencing a crisis of fear and anxiety about death, records the conditions of people in the hospital. The story mostly takes place in a mental hospital. There are other characters in the story. The story has a happy ending as a result of man's ability to overcome problems. It is aimed to bring the magazine into the field of Persian Language and Literature by translating it into Turkish and examining it, so that it can be a resource for researchers working in the field and shed light on the studies to be carried out.