Logaritmik yakınsaklık tipleri
Logarithmic convergence types
- Tez No: 927253
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DÜNDAR, DOÇ. DR. MEDİNE SAVAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Birinci bölümde, tezde incelenen konularının matematik alanındaki önemini ve konular hakkında yapılan çalışmaları özetleyen literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, matematik literatüründe mevcut olan ve tezde kullanılan temel tanım ve kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, (H,1)-toplanabilirlik, logaritmik istatistiksel yakınsaklık ve istatistiksel (H,1)-toplanabilirlik kavramları ve bu kavramlar arasındaki ilişkileri inceleyen teoremler ispatlarıyla verilmiştir. Dördüncü bölümde, lacunary (H,1)-toplanabilirlik, lacunary kuvvetli harmonik toplanabilirlik, lacunary istatistiksel (H,1)-toplanabilirlik ve lacunary istatistiksel logaritmik yakınsaklık kavramları ve ilgili teoremler ispatlarıyla verilmiştir. Tezin orijinal kısmı olan beşinci bölümde, logaritmik I ve I^*-yakınsaklık ile logaritmik I ve I^*-Cauchy dizi kavramları tanıtılarak özellikleri verilmiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise, tez çalışması süresince faydalanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the importance of the topics examined in the thesis in the field of mathematics and the literature information summarizing the studies conducted on the topics are given. In the second chapter, the basic definitions and concepts available in the mathematical literature and used in the thesis are mentioned. In the third chapter, the concepts of (H,1)-summability, logarithmic statistical convergence and statistical (H,1)-summability and theorems examining the relations between these concepts are given with their proofs. In the fourth chapter, the concepts of lacunary (H,1)-summability, lacunary strong harmonic summability, lacunary statistical (H,1)-summability and lacunary statistical logarithmic convergence and related theorems are given with their proofs. In the fifth chapter, which is the original part of the thesis, the concepts of logarithmic I and I^*-convergence and logarithmic I and I^*-Cauchy sequence are introduced and their properties are given. In the sixth chapter, which is the last chapter, the sources in the literature used during the thesis study are listed.