Sosyal sermayenin subjektif kariyer başarısına etkisi; Sağlık sektöründe bir araştırma
The effect of social capital on subjective career succes; A research in the health, spss
- Tez No: 927285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KARATEKİN ALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, sosyal sermayenin subjektif kariyer başarısı üzerindeki etkilerini, sektöründe çalışan bireylerin deneyimleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal sermaye, bireylerin sosyal ağları, güven ve karşılıklı dayanışma gibi unsurları kapsayan ve kariyer başarısını etkileyen önemli bir kavramdır. Çalışma, sağlık sektöründe çalışan bireylerin sosyal sermaye unsurlarının, subjektif kariyer başarıları üzerindeki etkilerini anlamak için nicel bir yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan anket aracılığıyla veri toplanmış ve elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, sosyal sermayenin bireylerin subjektif kariyer başarısı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sağlık çalışanları, iş ortamında kurdukları sosyal bağların ve aldıkları desteğin, iş tatminlerini ve kendilerini başarılı hissetmelerini desteklediğini belirtmiştir. Sosyal sermayenin, çalışanlar arasındaki işbirliği ve dayanışmayı teşvik ettiği, iş ortamında daha pozitif bir atmosferin oluşmasına ve çalışanların daha verimli çalışmasına katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of social capital on subjective career success through the experiences of individuals working in the healthcare sector. Social capital, encompassing elements such as social networks, trust, and mutual solidarity, is an important concept that influences career success. The study was conducted using a quantitative approach to understand the impact of social capital elements on the subjective career success of healthcare workers. Data were collected from participants through a survey and analyzed using the SPSS software. The findings revealed that social capital has a significant and positive effect on individuals' subjective career success. Healthcare workers indicated that the social connections and support they receive in the workplace enhance their job satisfaction and sense of achievement. Social capital was observed to foster collaboration and solidarity among employees, contribute to creating a more positive work atmosphere, and improve productivity.