Farklı kuşaklarda yer alan bireylerin yaşlılık dönemi beklenti ve korkularının incelenmesi
Investigation of expectations and fears of individuals in different generations toward old age
  1. Tez No: 927307
  2. Yazar: MELİK EMRE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye'nin hızla değişen demografik yapısı ve yaşlanan nüfusu, yaşlanma sürecine yönelik beklenti ve korkuların kuşaklar arasındaki farklılıklarını anlamayı önemli hale getirmiştir. Bu kapsamda bu çalışma farklı kuşaklardan bireylerin yaşlanma süreçlerine dair beklenti düzeylerini ve bu beklenti düzeyleri ile yaşlılık dönemine yönelik korku düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel tasarım ile gerçekleştirilmiş olup; İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan 19-59 yaş aralığındaki 450 katılımcıya internet tabanlı veri toplama tekniği kullanılarak Kişisel bilgi formu, Yaşlanma ile İlgili Beklentiler Ölçeği ve Yaşlılık Dönemi Korkusu Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılarak Independent Sample T Testi, One Way ANOVA Testi ve Pearson Korelasyon Testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, X ve Y kuşaklarında yaşlanma ile ilgili beklenti düzeyleri ile yaşlılık dönemi korku düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde ilişki bulunurken; Z kuşağında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. X ve Y kuşağında yaşlanma ile ilgili beklenti düzeyleri arttıkça yaşlılık dönemi korku düzeyleri azalmaktadır. Bu bulgu, her iki kuşakta da yaşlanmaya dair olumlu beklentilerin, yaşlılık korkularını azaltmada önemli bir rol oynadığını ancak Z kuşağının yaşlanma ile ilgili beklenti ve yaşlılık korkularının farklı dinamiklerle şekillendiğini göstermektedir. Gerontolojik sosyal hizmet perspektifinden ele alındığında, bu çalışma kuşaklar arası farklılıkların yaşlanma algısı ve politikaların geliştirilmesi açısından kritik bulgular sunmaktadır. Z kuşağına dair farklılıklar, bu grubun yaşlanma algısı ve korkularına yönelik daha ayrıntılı araştırmalar yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's rapidly changing demographic structure and aging population have made it important to understand the differences in expectations and fears about the aging process across generations. In this context, this study aims to examine the expectation levels of individuals from different generations regarding the aging process and the relationship between these expectation levels and the level of fear of old age. The research was carried out with a quantitative design; the Personal Information Form, Expectations Regarding Aging Scale, and Fear of Old Age Scale were applied to 450 participants between the ages of 19-59 living within the borders of Istanbul province by using an internet-based data collection technique. For data analysis, the Independent Sample T-Test, One Way ANOVA Test, and Pearson Correlation Test were performed using the SPSS program. As a result of the research, a statistically significant negative correlation was found between the levels of expectations about aging and the levels of fear of old age in Generations X and Y, while no statistically significant correlation was found in Generation Z. As the level of expectation about aging increases in Generation X and Generation Y, the level of fear in old age decreases. This finding shows that positive expectations about aging play an important role in reducing fears of old age in both generations, but different dynamics shape Generation Z's expectations about aging and fears of old age. From a gerontological social work perspective, this study provides critical findings in terms of intergenerational differences in the perception of aging and the development of policies. The differences regarding Generation Z reveal the need for more detailed research on the perception of aging and the fears of this group.