Depresyon hastalarının bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin yaş, cinsiyet, kaygı düzeyi ve stresle başa çıkma tarzlarına göre incelenmesi
Investigation of cognitive emotion regulation strategies of depression patients according to age, gender, anxiety level and coping styles
  1. Tez No: 927329
  2. Yazar: NALAN HACIMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, depresyon hastalarının kullanmış oldukları bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin; hastaların cinsiyet, yaş, kaygı düzeyi ve stresle başa çıkma tarzlarına göre farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, depresyon tanısı alan 18-65 yaş arası, 89 kadın 35 erkek toplam 124 katılımcıya, Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde öncelikle betimsel istatistikler yapılmış olup demografik özelliklere göre yüzdelik, ortalama ve frekans dağılımları incelenmiştir. Araştırma değişkenlerinin farklılıklarının incelendiği Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) bulgularına bakıldığında; cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre, hastaların bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden kendini suçlama, ruminasyon, olumlu yeniden odaklanma ve bakış açısına yerleştirme stratejileri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Depresyon hastalarının cinsiyet, yaş, durumluluk- sürekli kaygı ve stresle başa çıkma tarzlarının, hastaların bilişsel duygu düzenleme stratejilerini yordama gücü Hiyerarşik Regresyon Analizi ile incelenmiş olup anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Hiyerarşik Regresyon Analizi sonucu elde edilen bulgulara göre, sürekli kaygı ve stresle başa çıkma tarzları, hastaların bilişsel duygu düzenleme stratejilerini yordamaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili alanyazındaki bulgular doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the differences in cognitive sensory strategies used by patients with depression according to their gender, age, anxiety level and their coping style with stress. For this purpose, Demographic Information Form, Beck Depression Inventory, Cognitive Emotion Regulation Inventory, State Trait Anxiety Inventory and Ways of Coping İnventory were administered to a total of 124 participants between the ages of 18-65 who were diagnosed with depression, 89 women and 35 men. In the analysis of the data obtained from the research, first the descriptive statistics conducted and percentage, mean and frequency distributions were examined according to demographic characteristics. Considering the findings of the Independent Sample t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), in which the differences of the variables of the study were examined, significant differences were found between the cognitive emotion regulation strategies of the patients, rumination, positive refocusing, and putting into perspective, according to gender and age variables. The predictive power of cognitive emotion regulation strategies of patients with depression, gender, age, state-trait anxiety, and stress was examined with Hierarchical Regression Analysis, and significant results were obtained. According to the findings obtained as a result of the Hierarchical Regression Analysis, trait anxiety, and coping styles with stress predicted the cognitive emotion regulation strategies of the patients. The results obtained from the research were discussed in line with the findings in the related literature.