Als hastalarının eşlerinde bilişsel duygu düzenleme, depresyon – anksiyete – stres ile bakım verme yükü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive emotion regulation, depression - anxiety - stress and caregiver burden in the spouses of als patients
  1. Tez No: 981068
  2. Yazar: HATİCE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) tanısı almış bireylerin eşlerinde gözlenen bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve bakım verme yükü arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada, bu bireylerin psikolojik durumlarının daha kapsamlı biçimde anlaşılması ve bu doğrultuda ruhsal dayanıklılığı güçlendirecek psikososyal müdahale programlarının geliştirilmesine katkı sunulması hedeflenmektedir. Çalışma, kesitsel desen temelinde ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Katılımcı grubunu ALS tanılı bireylerin eşleri oluşturmakta olup, örneklem büyüklüğü 204 kişiden meydana gelmektedir. Veriler, demografik bilgi formunun yanı sıra Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVY), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDD) ve Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DAS-42) aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılara ulaşım, ALS-MNH Derneği İzmir Şubesi'nin desteği ve kurumun resmi sosyal medya hesapları üzerinden sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, yaş, cinsiyet ve çocuk sahibi olma durumunun bilişsel duygu düzenleme stratejileri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Ancak eğitim düzeyinin ve çocuk sayısının hem duygu düzenleme becerileri hem de ruhsal sağlık göstergeleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar yarattığı belirlenmiştir. Eğitim seviyesinin yükselmesi, bireylerin daha işlevsel baş etme stratejileri kullanmalarını sağlamakta ve depresyon düzeylerinde düşüşe yol açmaktadır. Buna karşılık, çocuk sayısının artışı depresyon ve anksiyete belirtilerinde yükselişe neden olmaktadır. Ayrıca katılımcıların yaşadıkları fiziksel sağlık sorunları ile sosyal destek eksiklikleri, bakım yükünü artıran önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, ALS hastalarının eşlerinin bakım sürecinde çok boyutlu psikososyal zorluklarla karşılaştığını ortaya koymakta ve bu sürecin yalnızca tıbbi değil, aynı zamanda psikolojik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla ele alınması gerektiğine işaret etmektedir. Çalışmanın bulguları, bakım verenlere yönelik bütüncül destek mekanizmalarının ve eğitim temelli psikososyal programların geliştirilmesine yönelik önemli bir bilimsel katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationships between cognitive emotion regulation strategies, levels of depression, anxiety, and stress, as well as caregiving burden among the spouses of individuals diagnosed with Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS). The study seeks to provide a deeper understanding of the psychological conditions of these individuals and to contribute to the development of psychosocial intervention programs that may enhance their psychological resilience. A cross-sectional design with a relational screening model was employed. The participant group consisted of 204 spouses of ALS patients. Data were collected through a demographic information form, along with the Caregiving Burden Scale (CB), the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), and the Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-42). Participants were recruited with the support of the ALS-MNH Association's İzmir branch and through the association's official social media accounts. Findings revealed that age, gender, and having children did not significantly affect cognitive emotion regulation strategies. However, education level and number of children created statistically significant differences in both emotion regulation strategies and mental health outcomes. Higher levels of education were associated with more adaptive coping strategies and lower levels of depression. Conversely, an increase in the number of children was related to higher levels of depression and anxiety. In addition, participants' physical health problems and the lack of social support were identified as factors that directly intensified the caregiving burden. In conclusion, the study demonstrates that the spouses of ALS patients face multifaceted psychosocial challenges in the caregiving process, highlighting the need to approach this issue not only from a medical but also from a psychological, social, and environmental perspective. The findings underscore the necessity of developing holistic support mechanisms and education-based psychosocial programs for caregivers, thereby contributing valuable insights to the field.