NATO kalite güvence sistemi olan AQAP'ın TSK. leri 1011'inci Ordudonatım Ana Tamir Fabrikasında uygulanması ve toplam kalite yönetimi uygulamasının gösterilmesi
- Tez No: 92735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
140 ÖZET 1011 nci Ordudonatım Ana Tamir Fabrikası tarafından AQAP Kalite Belgesi alındıktan sonra TKY faaliyetlerine başlanmıştır. AQAP Kalite Güvence Sistem Belgesini bir ara hedef olarak kullanan fabrika yönetimi; tüm çalışanların katılımını sağlayarak, müşteri memnuniyetini ön planda tutan, motivasyon ve iletişimi üst seviyede tutarak yapılan çalışmalarla TKY yi fabrika geneline yaymayı hedeflemiştir. Akü Bölümü fabrikada TKY faaliyetlerini uygulamak için pilot bölge olarak seçilmiş ve elde edilen sonuçlarla TKY yi diğer bölümlere yaymak hedeflenmiştir. Bu amaçla gerekli eğitimler verilmiş, gönüllülük esasına göre iki çember kurulmuştur. KÇ nin yaptığı çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiş ve fabrikaya ekonomik katkıların yanında süreçleri iyileştirme yönünde önemli faydalar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
141 SUMMARY Total Quality Management (TQM) studies have been started after taken the AQAP Quality Certificate by 1011. Main Military Mainterance Plant. The plant management, which used AQAP Quality Assurance system certificate as a target before, has thought to target spreading all over the plant by providing to attend all worker of plant and holding motivation and communication in the best level and giving a big importance the customer pleasure. In this study, Accumulator Department has been chosen as a sample region for appling TQM activities and with the results obtained from this place, the aim has become to spread TQM to other depertments of the plant. In this aim, two quality circles have established by giving necessary training providing that all personel are volunteer in this study. Succesful results that Quality circles made have been obtained and addition to economical supportment to plant, provide important useful related to process recovery.