ISO 9000 ve AQAP 100 kalite güvence standartlarının karşılaştırılması
Compraing ISO 900 and AQAP 100 quality assurance standardization
  1. Tez No: 93537
  2. Yazar: FAHRİYE SUBAŞI (TURUNÇ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ISO 9000 VE AQAP 100 KALİTE GÜVENCE STANDARTLARININ KARŞILAŞTIRILMASI, (Yüksek Lisans Tezi) FAHRİYE (TURUNÇ) SUBAŞI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2000 ÖZET Savunma sanayisine üretim yapan kuruluşlarda, ürünlerin çok ağır kullanım şartlarına maruz kalması, yüksek teknolojiyle üretilmesi ve karmaşıklık içermesi nedeniyle teknik tasarımdan teslimat sonrası hizmete kadar Kalite Güvence Sisteminin uygulanması zorunluluk haline gelmiştir. Bu tezde ISO 9000 ve AQAP 100 standartları karşılaştırılması yapılarak, AQAP131, AQAP150, Konfigürasyon Yönetimi, Hükümet Kalite Güvencesi ve ISO 9001 ile AQAP 110 Kalite Güvence Gerekleri maddeleri birebir karşılaştırılarak anlatılmıştır. AQAP-100 standartlarını ISO-9000 standartlarından ayıran en önemli fark konfigürasyon yönetimi maddesinin NATO ilavesi olarak yer almasıdır. Diğer bir fark da Hükümet Kalite Güvencesi'dir. Konfigürasyon Tanımlama, Konfigürasyon Kontrolü, Konfigürasyon Durumu Değerlendirilmesi ve Konfigürasyon Denetimi için yöntemler açıklanmıştır Bilim Kodu :605.02.02 Anahtar Kelimeler :ISO, AQAP, kalite güvence Sayfa Adedi :116 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Fevzi KUTAY tC VÜKSEKÖÖRETtM KURULU DOKÜMANTASYON MFRKV7İ
Özet (Çeviri)
COMPARING ISO 9000 AND AQAP 100 QUALITY ASSURANCE STANDARDIZATION (M.Sc.Thesis) FAHRİYE (TURUNÇ) SUBAŞI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 2000 ABSTRACT In companies that manufacture for defence industry application of Quality Assurance System from technical design to service after delivery has become an obligation because the products are exposed to severe usage conditions, produced with high technology and involve complexity. In this project, ISO 9000 and AQAP 100 have been compared and AQAP 131, AQAP 150, Configuration Management, Government Quality Assurance and ISO 9001 and AQAP 110, Quality Assurance requirements have been explained by comparing one to one. One of the most important differences that distinguishes AQAP 100 standarts from ISO 9000 standart is that configuration management item takes places as a NATO addition. Also method for configuration determination, configuration control, configuration condition evaluation and configuration inspection have been explained. Science Code Key words Page number 605.02.02 ISO, AQAP, Quality Assurance 116 Adviser :Prof. Dr. Fevzi KUTAY