Bazı mikroalg türlerinin laboratuvar ortamında üretilmesi ve patojenik mikroorganizmalar üzerindeki anti mikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Production of some microalgae species in laboratory environment and determination of anti-microbial effects on pathogenic microorganisms
- Tez No: 927354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİS KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Patojenik mikroorganizmalar, insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde çeşitli hastalıklara neden olan etkenlerdir. Yirminci yüzyılın başlarında antibiyotiklerin bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanımının keşfi ile insanların sağlık koşulları iyileşmiş ancak zaman içerisinde ilaca dirençli suşlar gelişmiştir. Potansiyel antimikrobiyal değere sahip yeni biyoaktif bileşiklerin okyanuslarda keşfi ile çeşitli alglerin içerdiği seskiterpenlerin, klorotanenlerin, bromoditerpenlerin, halojenli furanonların ve lektinlerin geniş bir yelpazede patojenik mikroorganizmalara etki eden yeni terapötik ajanlar olduğu tespit edilmiştir. Pek çok araştırmacı aseton, etil alkol, kloroform, etil, metanol, asetik asit ve benzen gibi farklı solvanları kullanarak alg kaynaklarından biyoaktif bileşikleri ekstre etmiştir. Seçilen ekstraksiyon metodu ve solvan tipi, antimikrobiyal aktivitenin derecesinin farklılığında rol oynayan en önemli parametrelerdir. Bu çalışma kapsamında a) su ürünleri yetiştiriciliğinde karşılaşılan patojenik mikroorganizma kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanım potansiyeli olan mikro-algal ekstreler hazırlanmış, b) algal ekstrelerinin patojenik mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin belirlenmiş ve c) algal ekstrelerde etkiden sorumlu biyoaktif bileşikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pathogenic microorganisms are the causative agents of various diseases in humans, animals and plants. With the discovery of the use of antibiotics in the treatment of bacterial diseases in the early twentieth century, people's health conditions improved but drug-resistant strains developed by the time. With the discovery of new bioactive compounds with potential antimicrobial value in the oceans, it has been found that sesquiterpenes, chlorotanenes, bromoditerpenes, halogenated furanones and lectins contained in various algae are new therapeutic agents that affect a wide range of pathogenic microorganisms. Many researchers extracted bioactive compounds from algae sources using different solvents such as acetone, ethyl alcohol, chloroform, ethyl, methanol, acetic acid and benzene. The selected extraction method and solvent type are the most important parameters that play a role in the difference in the degree of antimicrobial activity. Within the scope of this project, a) micro- algal extracts which have the potential to be used in the treatment of pathogenic microorganisms encountered in aquaculture were prepared, b) antimicrobial effects of algal extracts on pathogenic microorganisms were determined and c) bioactive compounds responsible for the effect of algal extracts were determined.