İmpalsif fark denklemlerinin özdeğer ve spektral tekilliklerinin incelenmesi
Investigation of eigenvaluse and spectral singularities of impulsive difference equations
- Tez No: 927355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, spektral analizde bilinen bazı temel kavramlardan bahsedilmiş ve fark denklemleri ile ilgili gerekli ön bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda fark denklemlerinin genel yapısı, tarihçesi ve diferensiyel denklemler ile arasındaki ilişkisi verilmiştir. İkinci kısımda ise, {a_{n}}_{n∈ℤ},{b_{n}}_{n∈ℤ} kompleks diziler ve her n∈ℤ için a_{n}>0 olmak üzere, l₂(ℤ) Hilbert uzayında a_{n-1}y_{n-1}+b_{n}y_{n}+a_{n}y_{n+1}=λy_{n} , n∈ℤ fark denklemi tarafından üretilen Sturm-Liouville fark operatörü tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, impalsif Sturm-Liouville fark operatörü tanımlanmış, bu operatörün özdeğer ve spektral tekillikleri incelenmiş ve bazı sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci ve son bölüm ise tartışma ve sonuç için ayrılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some well known concepts of spectral analysis are mentioned and required preliminary informations of difference equations are given. The third chapter consists of two sections. In the first section, general structure, history and the relation of difference equations between differential equations are given. In the second section, the Sturm-Liouville difference operator generated by the difference equation a_{n-1}y_{n-1}+b_{n}y_{n}+a_{n}y_{n+1}=λy_{n} , n∈ℤ is introduced in l₂(ℤ) Hilbert space, where {a_{n}}_{n∈ℤ},{b_{n}}_{n∈ℤ} are complex sequences and a_{n}>0 for all n∈ℤ In the fourth chapter, the impulsive Sturm-Liouville difference operator is defined, eigenvalues and spectral singularities of this operator are investigated and some results are obtained. The fifth and last chapter is devoted to the discussion and conclusion.