Sosyal medya bağımlılıgı, akademik başarı ve başetme becerileri arasında ilişki
The relationship between social media addiction, academic success and coping skills
  1. Tez No: 927365
  2. Yazar: HALİME DÜŞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin sosyal medya bağımlılıgı, akademik başarı ve başetme becerileri arasında ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada nicel analiz tekniklerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni Giresun ili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulu 9. Sınıf öğrencileridir. Araştırmanın örneklemi ise Giresun ilinde Fen lisesi ve Anadolu liselerinde okuyan dört okulun 9. Sınıf öğrencileridir. Araştırmada verileri elde etmek için Kişisel bilgi formu, Stresli Durumlarla Başa Çıkma Envanteri Kısa Formu ( SDBÇE-KF ) Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Öğrenci Formu (SMBÖ-ÖF) kullanılmıştır. Katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 29 programı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde %95 güvenilirlik düzeyi esas alınmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında parametrik iki grup arasındaki farkı analiz etmek için iki bağımsız değişken testi olan T-Testi kullanılmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise oneway ANOVA testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkene etkisini görmek Çoklu Doğrusal Regresyon kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' social media addiction, academic achievement, and coping skills. The study employs a quantitative research design using the relational survey model. The population of the research consists of 9th-grade students studying in public schools affiliated with the Ministry of National Education in Giresun province. The sample includes 9th-grade students from four schools, specifically science and Anatolian high schools in Giresun. To collect data, a Personal Information Form, the Short Form of the Coping with Stress Inventory (SDBÇE-KF), and the Social Media Addiction Scale-Student Form (SMBÖ-ÖF) were used. The data obtained from the scales administered to the participants were analyzed using SPSS 29 software. A 95% confidence level was adopted for data analysis. For the comparison of quantitative data, an independent samples t-test was used to analyze the differences between two groups. For comparisons involving more than two groups, a one-way ANOVA test was employed. The relationships between the scales were tested using Pearson Correlation analysis. To examine the effect of independent variables on the dependent variable, Multiple Linear Regression analysis was conducted. Statistical significance was set at p < .05. The effect analysis results of the study indicate that, in terms of effect size, daily average usage time, active problem-solving coping style, denial-suppression coping style, music-entertainment-oriented use, mood alteration, and cognitive restructuring coping styles are significant predictors of social media addiction. Similarly, the effect analysis results reveal that, in terms of effect size, the mother's educational level, the father's educational level, social media use for exam purposes, active problem-solving coping style, social media use for exam purposes in eighth grade, social media use in eighth grade, and TV series/movie-oriented use are significant predictors of students' academic achievement. The research findings have been interpreted within the framework of the existing literature.