Online haber bağımlılığının belirleyicileri olarak gelecek kaygısı, sosyal merak ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMo): Azerbaycan örneği
Future anxiety, social curiosity and fear of missing out (FoMo) as determinants of online news addiction: The example of Azerbaijan
- Tez No: 933385
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma -“Online Haber Bağımlılığının Belirleyicileri Olarak Gelecek Kaygısı, Sosyal Merak ve Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO): Azerbaycan Örneği”online haber bağımlılığı ile gelecek kaygısı, sosyal merak ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Dönemin dijital çağına damgasını vuran internetin haber tüketimindeki artış, bireylerin haberlere erişimini kolaylaştırırken, aynı zamanda aşırı haber tüketimiyle ilişkilendirilen çeşitli psikolojik etkileri de beraberinde getirmiştir. Günümüzde pek çok insan, özellikle de gençler, neredeyse tüm işlerini internet üzerinden yapmaya çalışmaktadır. Bireyler interneti hem iletişim kurabilmek, hem de eğlence ve oyunlar için kullandıkça, sanal dünyaya adapte olmaktadırlar ki, bu da sosyal medya bağımlılığı ve FoMO adlandırdığımız Gelişmeleri Kaçırma Korkusu durumunu arttırmaktadır. Bu araştırma, online haber bağımlılığı ile gelecek kaygısı, sosyal merakla beraber gelişmeleri kaçırma korkusu (Fair of Missing Out – FoMO) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra internetin yarattığı psikolojik davranışların öğrencileri nasıl etkilediğini sunmak da araştırmanın amaçlarındandır. Online Haber Bağımlılığı ile Gelecek Kaygısı, Sosyal Merak ve FoMO-nun da aracılık rolünün ele alınacağı bu araştırmanın evrenini, özellikle azerbaycanlı öğrenciler oluştururken, araştırmanın örnekleminde Baküde yaşayan üniversite öğrencileri tercih edilmiştir. Araştırmada internet kullanan ve haberleri aralıksız olarak internet üzerinden izleyen öğrencilere öncelik tanınmıştır. Araştırmaya katılımcı sayısı 4 üniversiteden internet kullanıcısı olan 430 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Günümüz gençleri zamanlarının büyük bir bölümünü internette geçirmekte ve günden güne internete ayırdıkları zamanı artırmaktadır. Bu durum gençleri fiziksel sağlık ve psikolojik sağlık yönünde olumsuz etkilenmekle beraber okul başarısını ve sosyal yaşamını da bu çerçevede şekillendirmektedir. Özellikle de üniversite gençlerinin zamanlarını akademik başarı ve sosyal aktivitelerle vb. gibi kendine değer katabilecek şeylerle değerlendirmek yerine internetten asılı kalarak geleceği düşünmek ve FOMO durumuna düşmesi nedeniyle gençlerin bu bağımlılığının nedenlerinin sorgulanması, sonuçların ortaya konulması ve bu doğrultuda olası çözüm önerilerinin geliştirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between online news dependence, future anxiety, social curiosity and Fear of Missing Out (FoMO) too. While the increase in news consumption on the internet, which has left its mark on the digital age of our age, has facilitated individuals' access to news, it has also brought about various psychological effects associated with excessive news consumption. Nowadays, many people, especially youngers, try to do almost all their works over internet. As individuals using the internet for both communication and entertainment and games, they adapt to the virtual world, which increases social media addiction and the FoMO. Many social media channels, where their content, usage motivations, focus points and opportunities offered vary, actively offer their users the opportunity to share in various formats. In addition, presenting how the psychological behaviors created by the internet affect students is one of the aims of this research. Universe, what will examine the mediating role example of Azerbaijani students in this research, consists of mostly youngers. The pattern of the research chosen university learners, who living in Baku. Priority was given to students who use the internet and watch the news continuously on the internet. Participants limited 430 students who uses internet from 4 universities. Today's young people increasing time they spend on the internet day by day. While this situation negatively affects young people's physical and psychological health, it also shapes their school success and social life within this framework. Especially university students spend their time with academic success and social activities, etc. Instead of evaluating it with things that can add value to oneself, such as hanging on the internet, thinking about the future and falling into a FOMO state. İt's essencial that question the reasons for this addiction of young people, reveal the results and develop possible solutions in this direction.