İlk yetişkinlik dönemi bekar bireylerin yaşam doyumu ile evliliğe bakış açısı arasındaki ilişki üzerine bir inceleme
An examination of the relationship between life satisfaction and perception of marriage among single individuals in early adulthood
- Tez No: 927376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Anayasa'nın 41. Maddesinde ailenin Türk toplumunun temeli olduğu belirtilmiştir. Son yıllarda evlilik algısında düşüş yaşanmasıyla aile kavramı olumsuz algılanmaya başlanmıştır. Evlilik yaşı yükselmesinin bir nedeni de evlilik algısının olumsuz yönde seyretmesidir. Bu araştırmada etkisi olduğu düşünülen yaşam doyumu ve evlilik algısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma İstanbul'da ikamet eden ilk yetişkinlik dönemindeki (20-40 yaş arası) bekar bireyleri kapsamaktadır. Çalışma nicel bir araştırma olup, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, gelir durumu ve ailesiyle veya ayrı yaşaması gibi demografik değişkenlerle evlilik algısı ve yaşam doyumu etkisi ele alındı. Evlilik algısı ölçeği (EAÖ) ve yetişkin yaşam doyum ölçekleri (YYDÖ) kullanılarak istatistiksel analizlerle (t-test, anova, korelasyon) değerlendirildi. Sonuçlar, yaş, eğitim seviyesi, ekonomik durum hem yaşam doyumunu hem de evlilik algısını etkilediği, bu etkinin de alt faktörlere göre farklılık gösterdiği bulundu. Yaşam doyumu erkek bireylerde önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Evlilik algısı cinsiyete göre farklılık göstermediği görüldü. Yaşam doyumu evliliğin olumlu faktörleriyle pozitif, olumsuz faktörleriyle negatif sonuç göstermiştir. Çalışma, literatürdeki mevcut araştırmalarla karşılaştırılarak tartışılmış ve alanla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Article 41 of the Turkish Constitution states that the family is the foundation of Turkish society. In recent years, the perception of marriage has declined, pushing the concept of family into the background. One reason for the rising age of marriage is the negative trend in perceptions of marriage. This study examines the relationship between life satisfaction and perceptions of marriage, which are thought to influence each other. The research focuses on single individuals in the early adulthood stage (ages 20-40) residing in Istanbul. The study employs a quantitative research design, considering demographic variables such as gender, age, educational level, employment status, income level, and whether individuals live with their families or independently. The effects of these variables on perceptions of marriage and life satisfaction are analyzed. The Marriage Perception Scale and the Adult Life Satisfaction Scale were utilized, and statistical analyses (t-tests, ANOVA, and correlation) were conducted. The results indicate that age, educational level, and economic status influence both life satisfaction and perceptions of marriage, with variations observed across sub-factors. Life satisfaction was found to be significantly higher among male participants. However, perceptions of marriage did not differ by gender. Life satisfaction showed a positive relationship with favorable aspects of marriage and a negative relationship with unfavorable aspects. The findings were compared with existing literature, and recommendations relevant to the field were provided.