Analysis of touchdown and turbulence intensity for general aviation aircrafts using wavelet transform
Dalgacık dönüşümü kullanılarak genel havacılık uçakları için iniş ve türbülans yoğunluğunun analizi
- Tez No: 927390
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Sivil Havacılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, genellikle düşük bütçeli üretimlerinden dolayı teknolojik olarak diğer hava araçlarından geride kalan genel havacılık uçaklarının uçuş güvenliklerinin artırılması amaçlanmaktadır. Hava araçlarının en çok kaza ve kırım ile karşılaştıkları uçuş aşamaları tespit edilerek bu aşamalarda pilotların ve otopilot sistemlerinin durumsal farkındalıklarını artıracak sanal algılayıcılar oluşturulmuştur. Sanal algılayıcı ile tespiti yapılan durumlardan biri uçağın yere temasının tespiti ve diğeri bulunduğu ortamdaki türbülans seviyesinin tespitidir. Yapılan tespitlerde, uçağa entegre edilen IMU sensörlerinden toplanan veriler üç farklı yöntem ile işlenmiş ve yöntemler birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Kullanılan yöntemler sürekli dalgacık dönüşümü, ampirik kip ayrışımı, ve varyasyonel kip ayrışımı olarak listelenebilir. Yapılan deneysel çalışmalara göre, önerilen tespit yöntemlerinin karşılaştırılan yöntemlere göre istenmeyen frekans etkilerini büyük ölçüde temizlediği ve umut verici sonuçlar sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to increase the flight safety of general aviation aircraft, which are technologically behind other aircraft due to their generally low-budget production. By determining the flight stages where aircraft encounter the most accidents and crashes, virtual sensors that will increase the situational awareness of pilots and autopilot systems were created in these stages. One of the situations detected with the virtual sensor is the detection of the aircraft's touchdown with the ground and the other is the detection of the turbulence level in the environment. In the detections made, the data collected from the IMU sensors integrated into the aircraft were processed with three different methods and the methods were compared with each other. The methods used can be listed as Continuous Wavelet Transform, Empirical Mode Decomposition and Variational Mode Decomposition. According to the experimental studies, it has been shown that the proposed detection methods largely eliminate the unwanted frequency effects compared to the compared methods and give promising results.