Bir küçük işletme monografisi KOBİ'ler ve sorunları
A Small enterprise monograph a (SME) s and their problems
- Tez No: 92743
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
116 ÖZET Ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin Gümrük Birliği sürecinde karşılaşabilecekleri sorunların incelendiği çalışmada, ilk olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin tanımı; ülke ekonomilerindeki önemi ve nitelikleri üzerinde durulmuştur. Teknolojik gelişme sürecinin günümüzde ortaya çıkardığı esnek üretim yapıları sayesinde, küçük ve orta ölçekli işletmeler değişmelere ve yeniliklere kısa sürede uyum sağladıklarından sanayi sektörünün itici gücünü oluştururlar. Tüm işletmelerin yaklaşık %99'unu oluşturan, üretime ve istihdama çok büyük katkıları olan küçük ve orta ölçekli işletmeler, rekabetçi piyasa ekonomisi şartlarında bir çok sorunla karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu sorunlar çalışmada yönetim ve personel, finansman ve pazarlama başlıkları altında incelenmiş, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik yapılan çalışmalara değinilmiştir. Bir sonraki bölümde ise; küçük ve orta ölçekli işletmelerin Avrupa Tek Pazan'na uyumu çerçevesinde, Avrupa Birliği'ndeki politikalar belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümünde de, küçük ve orta ölçekli işletmelerin özellikleri ve sorunlarını daha yakından incelemek maksadıyla, inşaat sektöründen seçilen bir küçük işletme üzerinde monografi çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT The aim of this study is to investigate the problems that can be confronted by small and medium enterprises in Turkey in the process of customs union with Europe. At first, small and medium enterprises (SME) were defined and importance and quality of them in the economies of the countries was emphasized. Technological development enables to make flexible manufacturing systems that provide easier adaptation into changes and innovations for SMEs in the industry. Therefore, they are driving force of industrial sector. SMEs, which constitute 99% of whole industry and make enormous contributions into production and employment, face a lot of problems in the competitive market economy. These problems were analyzed in two subtopics which are managenment and personnel and then finance and marketing. In addition, some studies that are related with SMEs were mentioned. In one later part, In the frame of adaptation of SMEs into European Unique Market. European politics was stated. At the final part of study, a monograph about a small enterprise which is chosen from constructional sector was made in order to analyze the properties and the problems of SMEs more closely.