Post menopozal meme kanseri kadınlarda Beden Kütle İndeksi, besin tüketimi ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeğinin değerlendirilmesi
Evaluation of Body Mass Index, food consumption and Mediterranean Diet adherence scale in post menopausal breast cancer women
- Tez No: 927434
- Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, meme kanseri tanısı almış post menopozal dönemdeki kadınlarda beden kütle indeksi (BKİ), besin tüketimi ve Akdeniz diyetine uyum düzeyini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kocaeli Şehir Hastanesi Onkoloji Polikliniği'nde yürütülen bu kesitsel çalışmada, Akdeniz diyetine uyum düzeyi ile enerji, makro ve mikro besin öğeleri arasındaki ilişki Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS) ve 24 saatlik besin tüketim kaydı yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin MEDAS toplam puanlarının 2 ile 14 arasında değiştiği ve ortalamanın 6,17 ± 2,79 olduğu belirlenmiştir. Buna göre çalışmaya katılanların Akdeniz diyetine uyumunun düşük olduğu görülmektedir. Ortalama BKİ ise 28.4±4.5 olarak hesaplanmıştır. Katılımcılarının fazla kilolu olduğu görülmektedir. Çalışma bulgularına göre, Akdeniz diyetine yüksek uyum gösteren bireylerde protein alım yüzdesi daha yüksek bulunmuştur (p < 0.001). Bununla birlikte, çoklu doymamış yağ asidi (ÇDYA) alımı daha düşük olmasına rağmen, temel yağ kaynaklarının zeytinyağı ve kabuklu yemişlerden sağlandığı belirlenmiştir (p < 0.05). Akdeniz diyetine yüksek uyum, A vitamini, karoten ve C vitamini alımı ile ilişkili bulunmuştur (p < 0.05). Sigara kullanımı ile Akdeniz diyetine uyum arasındaki ilişki incelendiğinde, sigara içen bireylerin diyete düşük uyum gösterme riskinin 3,27 kat daha yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0.05). Ayrıca, yaş arttıkça Akdeniz diyetine düşük uyum riskinin %4,5 oranında azaldığı belirlenmiştir. Gruplar arasında toplam enerji alımı açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir (p = 0.053). Ancak, BKİ ile Akdeniz Diyetine uyum arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p > 0.05). Bu sonuçlar, Akdeniz diyetine uyumun beslenme düzenini olumlu yönde etkilediğini ve makro-mikro besin öğeleri alımında farklılıklar oluşturduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, postmenopozal meme kanseri hastalarında BKİ ve Akdeniz diyetine uyumun bireysel faktörlere bağlı olarak değişebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate body mass index (BMI), food consumption and Mediterranean diet adherence in postmenopausal women diagnosed with breast cancer. In this cross-sectional study conducted at the Oncology Outpatient Clinic of Kocaeli City Hospital, the relationship between the level of adherence to the Mediterranean diet and energy, macro and micronutrients was analyzed using the Mediterranean Dietary Adherence Scale (MEDAS) and 24-hour food consumption records. It was determined that the total MEDAS scores of the individuals participating in the study ranged between 2 and 14 and the mean score was 6.17 ± 2.79. Accordingly, it is seen that the compliance of the participants to the Mediterranean diet is low. Mean BMI was calculated as 28.4±4.5. It is seen that the participants were overweight. According to the study findings, the percentage of protein intake was higher in individuals with high adherence to the Mediterranean diet (p < 0.001). However, although polyunsaturated fatty acid (PUFA) intake was lower, the main sources of fat were olive oil and nuts (p < 0.05). High adherence to the Mediterranean diet was associated with vitamin A, carotene and vitamin C intake (p < 0.05). When the relationship between smoking and adherence to the Mediterranean diet was analyzed, it was found that the risk of low dietary adherence was 3.27 times higher in smokers (p < 0.05). In addition, the risk of low adherence to the Mediterranean diet decreased by 4.5% with increasing age. There was no significant difference between the groups in terms of total energy intake (p = 0.053). However, there was no significant relationship between BMI and adherence to the Mediterranean diet (p > 0.05). These results suggest that adherence to the Mediterranean diet positively affects dietary patterns and creates differences in macro-micro nutrient intake. However, BMI and adherence to the Mediterranean diet in postmenopausal breast cancer patients may vary depending on individual factors.