Bekar bireylerin evlilik olgunluğu ve evlilik değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between marriage maturity and marriage values of single individuals
- Tez No: 927450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE KABAKLI ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı bekar bireylerin evlilik olgunluğu ve evlilik değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemine ve ilişkisel tarama desenine göre gerçekleştirilmiştir. Bekar bireyler arasından kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 121'i kadın, 203'ü erkek olmakla toplam 324 bekar birey araştırma grubunu oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Evlilik Olgunluğu Ölçeği”ile“Evlilik Değerleri Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız iki grup karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve farkın kaynağı için Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, evlilik değerleri ölçeği ve evlilik olgunluk ölçeği düzeyleri incelendiğinde katılımcıların %47.5'inin evlilik değerleri düzeyinin orta düzeyde, %23.8'inin evlilik değerleri düzeyinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %48.1'inin evlilik olgunluk düzeyinin orta, %24.7'sinin ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bekar bireylerin evlilik değerleri ve evlilik olgunluk düzeyleri cinsiyete, eğitim düzeyine, evliliğe hazır hissetme durumuna, eş seçme şekline, gelir düzeyine, kişilerin kendilerini tanımlama şekline, dindarlık düzeyine göre anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur. Evlilik değerleri ölçek puanları ile ekonomik boyut puanları arasında orta düzeyde pozitif yönde, duygusal boyut puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönde, toplumsal boyut puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönde, biyolojik boyut puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönde ve evlilik olgunluk ölçeği puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Evlilik olgunluk ölçeğinin alt boyutlarından olan ekonomik boyut puanlarının, evlilik değerleri ölçeği puanlarını yordamada (açıklamada) istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the marital maturity and marital values of single individuals. The research was conducted using the quantitative research method and the relational screening design. The research group consists of a total of 324 single individuals, 121 of whom are women and 203 of whom are men, selected through the convenience sampling method. The“Marriage Maturity Scale”,“Marriage Values Scale”and the Personal Information Form were used to collect the data. In the analysis of the data, t-test was used for comparing two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparing more than two groups and Bonferroni multiple comparison test was used for the source of the difference. According to the results of the study, when the marriage values scale and marriage maturity scale levels were examined, it was determined that 47.5% of the participants had a medium level of marriage values, and 23.8% had a high level of marriage values. It was determined that 48.1% of the participants had a medium level of marital maturity and 24.7% had a high level of marital maturity. However, it has been found that single individuals' marriage values and marriage maturity levels differ significantly according to gender, education level, feeling ready for marriage, the way of choosing a spouse, income level, the way people define themselves, and the level of religiosity. It was determined that there was a statistically significant relationship between the marital values scale scores and the economic dimension scores at a moderate level of positive direction, between the emotional dimension scores at a low level of positive direction, between the social dimension scores at a low level of positive direction, between the biological dimension scores at a low level of positive direction, and between the marital maturity scale scores at a low level of positive direction. It was determined that the economic dimension scores, which are one of the sub-dimensions of the marital maturity scale, were statistically significant in predicting (explaining) the marital values scale scores.