Eczacıların iyilik halinin iş motivasyonuna etkileri
The impact of pharmacists' well-being on job motivation
- Tez No: 927451
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ÖZÇELİKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışan mutluluğu hem çalışanın kendisi hem de kurumu açısından oldukça önemlidir. Çalışanlar iş yerlerinde uzun süreler geçirmektedir. Dolayısıyla çalışanların iş yerlerinde iyi hissetmeleri, işlerine yönelik düşüncelerinin olumlu olması ve keyifle çalışması, iyilik hallerini, motivasyonlarını ve dolayısıyla verimliliğini ve performansını da etkileyebilmektedir. Eczacılık, insan sağlığını koruma ve iyileştirme misyonuyla önemli bir sağlık mesleğidir. Eczacılar; hastane eczacılığı, toplum eczacılığı ya da ilaç düzenlemeleri gibi farklı alt uzmanlık alanlarında kamu ya da özel sektörde çalışabilmektedir. Eczacıların çalıştıkları alana göre çalışma şartları, özlük hakları gibi iş yaşantısına ilişkin koşulları da oldukça farklıdır. Bu çalışmada, farklı sektörlerde çalışan eczacıların iyilik hallerinin iş motivasyonları üzerindeki etkisi ve aralarındaki ilişkileri araştırılmıştır. 573 katılımcıya ait verilerin, SPSS 22.0 paket programı ve SPSS Amos 26.0 programı ile ön analiz ve geçerlilik-güvenirlik testleri yapılmıştır. Verileri incelemek ve hipotez testlerini yapmak için t-test, tek faktörlü varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Eczacıların çalışan iyilik halleri ile iş motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki ve eczacıların çalışan iyilik hallerinin iş motivasyonlarını etkilediği tespit edilmiştir. Ancak çalışan iyilik hali ölçeğinin alt boyutları olan öznel iyilik hali, işyeri iyilik hali ve psikolojik iyilik hali ayrı ayrı ele alınarak incelendiğinde bu ilişki ve etkinin büyük ölçüde işyeri iyilik halinden ileri geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca eczacıların çalışma alanlarına göre, ölçülen birçok değişkenin farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Employee happiness is crucial both for the employee and the organization. Employees spend long hours at their workplaces. Therefore, feeling good at work, having positive thoughts about their job, and working with enjoyment can significantly impact their well-being, motivation, and consequently, their productivity and performance. Pharmacy is a vital healthcare profession that aims to protect and improve human health. Pharmacists can work in various sub-specialties, such as hospital pharmacy, community pharmacy, or drug regulation, within the public or private sector. The working conditions, employment rights, and job-related factors vary significantly depending on the area of practice. This study investigates the impact of pharmacists' well-being on job motivation and the relationships between these factors across different sectors. Data from 573 participants were analyzed using SPSS 22.0 and SPSS Amos 26.0 for preliminary analysis and validity-reliability tests. To examine the data and test hypotheses, t-tests, one-way ANOVA, correlation, and regression analyses were conducted. A significant relationship between pharmacists' well-being and job motivation was identified, and it was found that pharmacists' well-being affects their job motivation. However, when the sub-dimensions of the well-being scale—subjective well-being, workplace well-being, and psychological well-being—were examined separately, it was concluded that this relationship and effect largely stem from workplace well-being. Additionally, it was observed that many variables measured differed according to the pharmacists' areas of practice.