Tanzimat'tan II. Meşrutiyet'e Demirci kazası (idari, sosyal ve ekonomik açıdan)
The Town of Demirci from the period of Tanzimat to the second constitutional period (administrative. social and economic)
  1. Tez No: 92746
  2. Yazar: ERTAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Aydın Vilâyetinin Saruhan sancağına bağlı Demirci kazasının Tanzimat'tan II. Meşrutiyete kadarki idarî, sosyal ve ekonomik durumu incelenmiştir. Çalışmada, 1844-1845 yıllarında yazılan temettuat defterleri, XIX. yüzyılın ikinci yarısına ait Demirci şer'iyye sicilleri, 1878 yılından 1908 yılına kadar yayınlanan 26 farklı yıla ait Aydın vilâyeti salnameleri, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden elde edilen belgeler ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nden temin edilen vakıf ve vakfiyeler kullanılmıştır. Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kazanın idarî taksimatı, resmî görevlileri, mahalleleri ve köyleri, ikinci bölümde nüfusu, dinî ve sosyal yapıları ile sosyal yaşantısı, üçüncü bölümde ziraati, hayvancılığı ve ticarî durumu ve dördüncü bölümde de adlî ve askerî durumu hakkında bilgi verilmiştir. Osmanlı Devleti'nin Tanzimat'tan sonra idarî, malî,, askerî ve adlî alanlarda yaptığı yeniliklerin etkileri kazada da görülmüştür. Bu. etkiler arasında kaza idare meclisinin, belediye teşkilatının, nizamiye mahkemelerinin, posta ve telgraf müdürlüğünün, iptidâiye ve rüştiyelerin kurulması zikredilebilir. XIX. yüzyılın ikinci yarısında kaza müdürleri ve kaymakamlar tarafından idare edilen Demirci'de. 15 mahallede 1453 hane vardı. Ayrıca kazaya üç nahiye ile 127 köy bağlı idi. Kazada tarımsal faaliyet olarak bağcılık, hububat ekimi ve XIX. yüzyılın son çeyreğine kadar da kökboya ziraati yapılıyordu. Kazada değişik iş kollarında çalışan esnaflar içinde dericilerle dericiliğe dayalı sektörlerde çalışan esnaflar sayı olarak fazla idi. Halıcılık da kazanın iktisadî hayatında belli bir öneme sahipti. Halı dokunmasına 1880 yılında başlanmış ve bu konuda kısa zamanda olumlu gelişmeler sağlanmıştı. Kazada dinî ve sosyal yapı olarak camiler, mescidler, medreseler zaviyeler, hamamlar, Mevlevilere, Kâdirîlere, Rufâilere ve Nakşibendilere ait tekkeler ile Rumlara ait bir kilise vardı. Çalışmada ayrıca kazadaki aile yapısı ve kullanım eşyaları ile meydana gelen sosyal olaylarla ilgili şer'iyye sicillerine dayalı olarak bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the administrative, social and economical situation of Demirci administrative district in Saruhan, Aydın has been viewed. In the study, the register books (temettuat) written in 1845, Court Registers belonging to the XlXth century's second half, Aydın city yearbooks belonging to 26 different years which were published from 1878 to 1908, documents from Ottoman Archieves and foundations and trust deeds from Foundation Administration have been used. The study constitutes introduction and four chapters. In the first chapter the information about the administrative parts of Demirci, official districts and villages, in the second chapter about population, religion and social constructions and social life of it, in the third chapter the position of agriculture, commercial and fourth chapter about legal and military situation has been given. The effects of modernization in administrative, financial, military and legal branches that Ottoman Empire did after Tanzimat was seen in Demirci. Among these effects are the foundation of administrative assembly, town council, nizamiye courts, General Post Office, iptidaiye and rüştiye can be mentioned. In the second half of the XlXth century in Demirci directed by Chief Magistrate and Managers, there were 1453 houses in 15 wards. In addition, three townships and 127 villages are part of Demirci. As an agriculture work, vineculture, corn harvest and the agriculture of rubiaceae till the last quarter of the XlXth century were done. In Demirci, among the tradesman who worked in different branches the ones who worked with leather were much more than the others. Carpet weaving took an important part in financial life of it. Carpet weaving had begun in 1880 and important archivments had been taken. As the religious and social constitutions there were mosques, small mosques (mescid), baths, convent of dervishes belonging to Whirling Dervish, Kadiris, Rufai, Nakşibendi and church belonging to Greeks. In the study there is information about the.family structure, household goods and social events based on Court Register.