A game theory based negotiation method for dispute resolution of construction projects
İnşaat projelerindeki anlaşmazlıkların çözümünde oyun kuramsallı müzakere yöntemi
  1. Tez No: 927489
  2. Yazar: CAN BARIŞ AĞBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnşaat projelerinin karmaşık ve dinamik çalışma süreci, taraflar arasında birçok anlaşmazlığa sebep olabilmektedir. İnşaat projelerinin başarılı şekilde tamamlanması için anlaşmazlıkların müzakere ile sonuçlandırılması kritik önem taşımaktadır. Uyuşmazlık çözüm yöntemleri kapsamında, inşaat uyuşmazlıkları; müzakere, tahkim ve mahkemeler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde çözülebilmektedir. Müzakere yöntemi genel olarak, dilsel, davranışsal ve niteliksel yaklaşımlarla sorunları incelemeyi içermektedir. Bununla birlikte, müzakere yönteminde tarafların uyuşmazlık çözümüne ilişkin niceliksel yükümlülüklerinin belirlenmesi konusunda önemli eksiklikler vardır. Bu tez, inşaat anlaşmazlığı çözüm yönetimine, tarafların yükümlülüklerinin miktarının belirlenmesiyle birlikte oyun kuramsalını kapsayan bir müzakere yöntemi sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, tahkim ya da dava süreçlerinin öncesinde nitel ve nicel yaklaşımların mantığında, anlaşmazlık oyununun olası sonuçlarını görselleştirip, tarafların kullanabilecekleri bir müzakere yöntemi geliştirilmesidir. Bu doğrultuda, ortak anlaşmazlık faktörlerinin belirlenmesi için kapsamlı literatür taraması yapılmıştır. Anlaşmazlık sebeplerinin önem sırasını ve ağırlıklarının belirlemek için analitik hiyerarşik yöntemi kullanılmıştır. Tez kapsamında geliştirilen oyun kuramsallı müzakere yönteminin adımları ile anlaşmazlık oyunun dinamik yapısı elde edilmiştir. Anlaşmazlık çözüm yönetimi için önerilen metodun katkıları bir anlaşmazlık örneği ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Claims and disputes occur frequently in construction projects due to complex and dynamic nature of projects. Implementation of negotiating techniques is crucial to achieve a successful resolution of disputes in construction projects. Within the context of dispute resolution processes, construction disputes can be resolved through various forms including negotiation, arbitration, and litigation. Their processes, particularly negotiation, mainly involve scrutinizing problem with the linguistic, behavioral and qualitative approaches. However, those approaches have a limitation for quantification of parties' liabilities for dispute resolution. This thesis presents a game theory based negotiation method that enables quantification of liabilities in the dispute resolution management. The main purpose of this study is to develop a negotiation method by which players can visualize and ascertain the possible outcomes of the dispute game in the assemble logic of qualitative and quantitative approaches in advance of arbitration or litigation. For this purpose, common dispute factors are determined from a comprehensive literature research. Then, analytic hierarchy process is utilized to rank and weigh importance of the causes, and game models are introduced in the negotiation theory, particularly, game theory. Finally, the dynamic structure of dispute game is obtained by following the steps in the proposed negotiation method. One case study is used to illustrate contributions of the proposed method in dispute resolution management.