Modeling and application of artificial muscle actuators
Yapay kas eyleyicilerin modellenmesi ve uygulaması
- Tez No: 927490
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMİM ÜNLÜSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Polimer malzeme grubu içinde yer alan Elektro Aktif Polimerler (EAP) aynı zamanda Yapay Kaslar olarak da bilinmektedirler. Bu malzemeler ticari olarak bulunabildiği gibi laboratuvar koşullarında da üretilebilirler. Yapay kas eyleyiciler, hafifliğin gerektiği özel uygulamalarda konvansiyonel elektrik/pnömatik/hidrolik cihazlara alternatif olarak düşünülebilirler. Yapay kas eyleyiciler günümüz koşullarında ağır yük işlerini tamamlayabilecek kapasitede olmamakla birlikte, bu esnek eyleyiciler çalışmak için de ek mekanizmalara ihtiyaç duymamaktadırlar. Yüksek verimle çalışmaları gelecekte onları konvansiyonel sistemlere göre güçlü bir alternatif haline getirmektedir. Bu çalışmanın motivasyonu yapay kas olarak bilinen malzemelerin özellikle ağırlık ve maliyet unsurlarının önem kazandığı havacılık yapılarında mevcut konvansiyonel eyleyicilerin yerine kullanılabilecek alternatifler oluşturabilmeleridir. Bu çalışmada örnek bir malzeme seçilerek, tüm özellikleri bütünleşik bir deneysel sistem ile belirlenmiş ve matematiksel modellemesi yapılmıştır. Tipik bir uçak kanadının firar kenarının modelini temsil eden bir düzenek kullanılarak, yapay kas malzemenin hava yapılarındaki kabiliyeti ve uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electro Active Polymers (EAPs) are the group of polymeric materials which are also known as the Artificial Muscles that are already available commercially or can be manufactured in laboratory conditions. Artificial muscle actuators are considered as alternatives to conventional electric/pneumatic/hydraulic devices in certain applications which require lightweight actuators. Artificial muscle actuators are not yet capable of completing heavy duty missions, however these flexible actuators do not require additional mechanisms for actuation and their high efficiency outputs make them a strong alternative to conventional systems in future applications. This study is motivated by the potential of the materials known as artificial muscles in replacing the conventional actuators, particularly in aero structures where the weight and cost advantages are strongly emphasized. An exhaustive experimental study of the properties of a suitable representative material is carried out and the mathematical characterization of the material is performed. A model as a typical example of an aero structure in the form of a wing trailing edge is used to establish the capabilities and to ascertain the possibility of application in aero structures.