The effects of flipped learning practices on the critical thinking disposition levels of EFL learners and their attitudes
Ters yüz öğrenme uygulamalarının yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin eleştirel düşünme eğilim düzeyleri ve tutumları üzerindeki etkileri
- Tez No: 927500
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Ters Yüz Öğrenme modeliyle tasarlanmış akademik yazma dersinin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri, akademik yazma becerileri ve bu pedagojik yaklaşıma yönelik tutumları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesindeki bir devlet üniversitesinin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim gören birinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, 22 katılımcıya 6 hafta boyunca çeşitli kompozisyon türleri, Ters Yüz Öğrenme yaklaşımına dayalı ders öncesi, ders içi ve ders sonrası etkinlikler aracılığıyla öğretilmiştir. Öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri, Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği'nin Türkçe versiyonu (Kökdemir, 2003) kullanılarak ön test ve son test ile ölçülmüştür. Akademik yazma becerileri ise Jacobs ve arkadaşları (1981) tarafından geliştirilen analitik yazma ölçeği ile uygulama öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Katılımcıların Ters Yüz Öğrenme yaklaşımına yönelik tutumları, Ters Yüz Öğrenme Tutum Ölçeği (Fauzan & Ngabut, 2018) ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla uygulama sonunda ölçülmüştür. Çalışmanın bulguları, Ters Yüz Öğrenme modelinin katılımcıların eleştirel düşünme eğilimleri üzerinde farklı etkiler yarattığını ortaya koyarken, akademik yazma becerilerinde genel bir gelişim sağladığını göstermektedir. Özellikle içerik, organizasyon, kelime kullanımı, dilbilgisi ve mekanik gibi alt becerilerde ilerleme kaydedilmiştir. Ayrıca, katılımcıların bu pedagojik yaklaşıma yönelik tutumlarının olumlu yönde geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of an academic writing course designed based on the Flipped Learning model on the critical thinking dispositions, academic writing skills, and attitudes of students learning English as a foreign language. The research was conducted with first-year students enrolled in the Department of English Language and Literature at a public university in Turkey's Central Anatolia region. Within the scope of the study, 22 participants were taught various types of compositions over six weeks through pre-class, in-class, and post-class activities based on the Flipped Learning approach. The participants' critical thinking dispositions were measured using the Turkish version of the California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI) (Kökdemir, 2003) as a pre-test and post-test. Academic writing skills were assessed before and after the implementation using the analytical writing rubric developed by Jacobs et al. (1981). The participants' attitudes toward the Flipped Learning approach were evaluated at the end of the intervention through the Flipped Learning Attitude Scale (Fauzan & Ngabut, 2018) and semi-structured interview questions. The findings indicate that while the Flipped Learning model had varying effects on students' critical thinking dispositions, it contributed to an overall improvement in their academic writing skills. In particular, progress was observed in sub-skills such as content, organization, vocabulary use, grammar, and mechanics. Additionally, the participants' attitudes toward the Flipped Learning-based writing course showed a positive development.