Irak yönetiminde Türkmen
Turkmens in the Iraq administration
  1. Tez No: 92761
  2. Yazar: MEMDUHA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Xll ÖZET“Irak Yönetiminde Türkmenler”başlıklı bu çalışmada, Irak Türkleri'nin tarihini, kültürünü ve bölge toplumu içindeki durumlarını aydınlatmak, gerekse de günümüzdeki sorunlarına ışık tutmak ve daha gerçekçi değerlendirmek amacıyla bu konu ele alınmaya çalışılmıştır. Bugün Irak'ta yaklaşık 2,5 milyon Türk, ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde yaşamaktadır. Türkmenler günümüzde, Musul, Erbil, Kerkük, Diyala ve Selahattin illerinin sınırları ile Bağdat'ın bazı mahallelerine dağılmış bulunmaktadır. Bu insanlar çok ciddi problemlerle karşı karşıyadır. Bağdat Yönetimi uzun yıllardan beri, Irak'taki insanlara özelliklede Türkmenlere karşı asimilasyon politikaları izlemektedir. Bu politikalar politik ve kültürel baskı, terör, ölüm cezaları, araplaştırma, zoraki göç gibi insanlık dışı uygulamaları içermektedir. Amaç Türk nüfusu azaltmaktır. Sebep ise bu insanların Türk olmasıdır. 1980'den sonra bölgede meydana gelen gelişmeler, hem bölge ülkeleri, hem de bölgede yaşayan insanlar üzerinde büyük etkiler yaratmıştır. İran- Irak Savaşı ile başlayan sorunlar, Körfez Savaşı ile su yüzüne çıkmış ve Batılı devletlerin güdümü ve Çekiç Güç sayesinde, Kuzey Irak'ta de facto (fiili) bir“Kürt İdaresi”kurulmuştur. Böylelikle Kürtler, dünya kamuoyuna seslerini duyurmuşlar ve her konuda yardım elde etmişlerdir. Fakat 2,5 milyon nüfusa sahip olan Türkmenler, ne gözönüne alınmışlar, ne seslerini duyurabilmişler, ne de bir hak iddia edebilmişlerdir. Son zamanlarda gelişen olaylarla, bölgede yaşayan Irak Türkleri'nin önemi anlaşılmış ve kurulacak oluşum içinde yer almaları gerektiği gündeme gelmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
xm ABSTRACT Under the headline of“Turkmens in the Iraq Administration”, this work handled the Iraqi Turks history, culture, to clarify their conditions in the area and if needed to show and more realise their today's problems. Today in Iraq there is about 2,5 million Turk living in the northern and central regions of the country. In present the Turkmens are living dispersed within the borders of the districts Mosul, Erbil, Kerkük, Diyala, Selahattin and also in some neighbourhoods of Baghdad. This people have very serious problems. Since a long period, Baghdad government applies an assimilation policy on the Iraqi and especially the Turkmens people. This policy includes the cultural and the political pressure, terrorism, execution, applying of Arabic assimilation, and force the people for the migration from the area such unhuman being policy. The purpose is to decrease the Turkish population in the area. There are a big effects of the new developments in the area after the 1980 on the both countries and the peoples of the area. The problems raised by the Iraq-Iran war and exaggerate by the Gulf war, the western countries controlled and the Operation Provide Comfort (Çekiç Güç) were led to development of facto (real) Kurdish administration in the north of Iraq. By this fact the Kurds have announced their voice world wide. But the 2,5 million of Turkmens had not announced their voice and hat not be observed by the world and can not claim their rights. The new events in the area have led to discover the importance of the Iraqi Turks in the area and their role must be included in the new organisation and administration that may be form in the feature. DOBOwwasswr