Turizm enformasyon bürolarının etkinliği ve Van ili örneği
Effectivenes of tourist information offices as an example city Van
- Tez No: 92762
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
151 ÖZET Turizm Enformasyon Büroları gerek ulusal, gerekse uluslararası anlamda turizm sektörünün en önemli fonksiyonel birimidir. Gelişmiş otomasyon ağı ile turizm sektörünün potansiyeli üzerinde belirleyici konuma sahiptir. Bu açıdan turizm enformasyon bürolarının etkinliği turizm sektörünün işlevselliği ile doğru orantılıdır. Turizm Enformasyon Bürolarının etkinliği yönetsel doktrindeki teorik tecrübe dikkate alınarak ve etkinlik kavramı verimlilik açısından dizayn edilerek sağlanabilir. Bir hizmet sektörü olarak turizm sektöründe en önemli unsur, optimum enformasyon ağıdır. Optimum enformasyon ağı, ihtiyaç duyan ile, ihtiyaca cevap vereni gelişmiş otomasyon sistemi ile kısa sürede bir araya getirmektedir. Turizm Enformasyon Bürolarının etkinliğinde personel organizasyonu, büronun fiziksel düzenlemesi, otomasyon donanımı ve güçlü bir iletişim en önemli faktörler olarak göze batmaktadır. Tezin önemi, bu faktörlere olumlu bir işlevsellik kazandırarak Turizm Enformasyon Bürolarının etkinliğinin sağlanması yönünde kanalize etmektir.
Özet (Çeviri)
152 SUMMARY Tourism information offices are the most functional units of the industry of tourism in both national and international means. These offices have a deterministic role upon the potential of the tourism industry with their advanced computer network. Because of this, the functionality of tourism industry is directly related to effectiveness of tourism information offices. The effectiveness of tourism information offices can be obtained only by emphasizing theoretical experience in the managing doctrine and re defining the term effectiveness by means of efficiency. The most important point in the tourism industry - which is a service industry - is the ideal information network. An ideal information network, gathers who needs and who meets the need together in a short time, using advanced data transfer network. Staff organization, physical design of the office, computer system and extensive telecommunication resources, attract attention as the most important factors in the effectiveness of Tourism Information Offices. The importance of the thesis is, it aims to make these factors gain positive functionality and to harness these in providing the effectiveness of tourism information offices. tC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MEBKEZİ