Forfaiting sözleşmesi
Forfaiting agreement
  1. Tez No: 927611
  2. Yazar: EDA ATAMER COŞKUNSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Geçmişten günümüzde gelen süreçte uluslararası ticarette ihracatçıların ve ithalatçıların karşılıklı olarak değişen ihtiyaçları ve çatışan menfaatleri, yeni finansman usullerinin ortaya çıkışını zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk neticesinde, politik, ticari, transfer ve faiz risklerinin banka ya da finansal kuruluş tarafından üstlenildiği, orta ve uzun vadeli finansman ihtiyacına cevap veren forfaiting finansman modeli ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, uluslararası ticarette önemli bir finansman modeli olan forfaiting sözleşmesinin borçlar hukuku kapsamında ele alınması, genel işleyişi ve tanımı ortaya konulduktan sonra, sözleşmenin hukuki niteliği, konusu, tarafları, konusu, tarafların yükümlülükleri ve sözleşmenin sona ermesi hususları detaylı şekilde inceleme konusu yapılmış, Türk Hukuku ve uygulaması açısından çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From past to present, the mutually changing needs and conflicting interests of exporters and importers in international trade have necessitated the emergence of new financing methods. As a result of this necessity, the forfaiting financing model, which responds to medium and long-term financing needs and where political, commercial, transfer and interest risks are undertaken by the bank or financial institution, has emerged. In this study, the forfaiting contract, which is an important financing model in international trade, is examined within the scope of the law of obligations, after its general operation and definition are presented, the legal nature of the contract, subject, parties, obligations of the parties and termination of the contract are examined in detail and solution proposals are presented in terms of Turkish Law and application.