Uşak kenti parklarının peyzaj tasarım kriterleri açısından incelenmesi
Examination of uşak city parks in terms of landscape design criteria
- Tez No: 927620
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Parklar, kentsel ekosistemin sürdürülebilirliğine katkı sağlarken, insanların fiziksel ve psikolojik iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Uşak kentinde yeşil alan miktarının yasal standartların altında olması ve dengesiz dağılımı kentin yeşil alan sürekliliğini bozmakta ve daha etkin bir kent planlaması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Uşak'ta her mahalleden bir olmak üzere örneklenen 29 park peyzaj tasarım kriterleri açısından incelenerek ve mevcut durumları ortaya konarak kullanım verimliliğini artırmak için öneriler sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, parkların büyüklükleri, yaş grubuna uygunlukları, donatı elemanları, engelsiz alanları, güvenlik durumları, gece kullanımları ve bitki durumları gözlenmiş ve değerlendirilmiştir. Uşak ilinde çalışılan parklar, bakım eksiklikleri ve peyzaj tasarım sorunları nedeniyle kullanıcılar için yeterli konfor ve güvenliği sağlamamaktadır. Parklarda oturma alanlarının yetersizliği, çocuk oyun alanlarının bakımsızlığı ve aydınlatma eksiklikleri gibi sorunlar öne çıkmaktadır. Parkların daha işlevsel hale gelmesi için aydınlatma sistemlerinin modernize edilmesi, engellilere yönelik uygulamaların yapılması ve otopark alanlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, yeşil alanların artırılması, sulama sistemlerinin iyileştirilmesi ve geri dönüşüm kutularının yerleştirilmesi parkların sürdürülebilirliğini artıracaktır. Tüm bu iyileştirmeler, parkların estetik ve fonksiyonel potansiyelini güçlendirerek, şehir yaşam kalitesine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Parks contribute to the sustainability of the urban ecosystem as well as the physical and psychological well-being of individuals. In Uşak, the amount of green space is below legal standards, and its uneven distribution disrupts the continuity of green spaces in the city, highlighting the need for more effective urban planning. This study aims to examine 29 parks, one from each neighborhood, based on landscape design criteria and assess their current condition, offering suggestions to improve their usability. For this purpose, the parks were evaluated in terms of their size, suitability for different age groups, amenities, accessibility, safety, nighttime use, and plant conditions. The studied parks in Uşak do not provide sufficient comfort and safety for users due to maintenance deficiencies and landscape design issues. Problems such as insufficient seating areas, neglected children's play areas, and lack of lighting are prominent. To make these parks more functional, modernizing lighting systems, implementing accessibility measures for people with disabilities, and improving parking spaces are essential. Additionally, increasing green spaces, improving irrigation systems, and placing recycling bins will enhance the sustainability of these parks. All these improvements will strengthen the aesthetic and functional potential of these parks, significantly contributing to the quality of urban life.