Karar almada kullanılan analitik hiyerarşi metodu ve hava savunma sistemlerinde bir uygulama
The Analytic hierarchy process that is used in decision making and its application to air defence systems
  1. Tez No: 92763
  2. Yazar: OĞUZ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Günümüz Muharebe sahaları oldukça karmaşık hale gelmiştir. Bu karmaşıklık içinde inisiyatif ele geçirmek ve caydırıcı olabilmek için kullanılan silah sistemleri her türlü ihtiyacı karşılayabilecek üstün teknolojilere sahip olmalıdır. Bu çalışmada hava savunma silah sistemlerinin harekat ortamındaki taktik gereksinimler, teknolojik ihtiyaçlar, hareketlilik ve desteklenebildik kriterleri açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Analitik Hiyerarşi Metodu (AHM) bir çok kriter dikkate alındığında alternatifleri değerlendirmek ve önceliklendirmek için kullanılan bir karar verme metodudur. AHM yaklaşımında uzmanların bilgi ve tecrübeleri ile yönetimsel yargılar kullanılır. Problemin kurulmasında, oluşturulan hiyerarşinin her düzeyindeki kriterler ikili karşılaştırmaların tutarlılığını hesaplayan bir yöntem sağlar. Bana yapmış olduğum çalışmalarda tez konusunun geliştirilmesine destek olan değerli hocam Doç Dr. Abdullah ERSOY'a, Roketsanın değerli çalışanlarına ve ilgili uzmanlara, beni özveri ile destekleyen sevgili eşime ve kızlarıma teşekkürü bir borç bilirim Ankara, 2000 Oğuz ÇAKMAK
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowaday's battlefields have become very complicated. In this complexity to hold the initiative and to remain invincible, the veapon systems have to own sufficient technologies to meet every need. In this study we have evaluated the air defence missiles in terms of tactical requirements, tecnological requirements, mobility and supportableness creteria. The AHP is a very useful decision analysis tool in dealing with multiple criteria decision problems, and has succssfully been applied to many actual decision areas. The systematic procedures of SAATY's AHP method results in a cardinal orderwhich can be used to select or rank alternatives. Generally, we are given scores by experience of experts to represent judgmental objects. Criteria of each level of hierarchy that are put forward to organize the problem are compared with each other using pairwise comparison technique. AHP provides a method that measures the consistency of decision maker. II