Standart maliyet yöntemi ve süt sanayiinde uygulaması
Standard cost method and application in the milk industry
- Tez No: 92765
 - Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
109 ÖZET Türkiye'de süt ve ürünleri sanayiinde peynir, ilkel teknolojiden en modern teknolojiye kadar, birbirinden oldukça farklı üretim teknolojisi ile üretilen bir ürün çeşididir. Ancak, özellikle Gümrük Birliği ve sonrasında doğacak yoğun rekabet ortamında, üretim teknolojisinde uluslar arası üretim standartlarını yakalayamamış işletmelerin varlığını sürdürmeleri oldukça zor gözükmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın birinci bölümünde; süt ve ürünleri sanayii işletmelerinin hammadde-üretim-pazarlama aşamalarında ciddi yapısal sorunları olduğu görülmüştür. Örnek uygulama işletmesi olan Burdur Varollar Süt ve Ürünleri İşletmesi A.Ş.'nin ilk madde ve malzeme giderleri, işçi ücret ve giderleri ile genel üretim giderlerinden oluşan maliyet unsurlarının incelendiği ikinci bölümü, süt ve ürünleri sanayiinde maliyet sisteminin oluşturulduğu üçüncü bölüm takip etmiştir. Ayrıca bu bölümde, süt ve ürünleri sanayiinde uygulanmak üzere, yeni bir maliyet sistemi önerisi getirilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, süt ve ürünleri sanayii için üçüncü bölümde belirlenen maliyet sistemine uygun olarak, Burdur Varollar Süt ve Ürünleri İşletmesi A.Ş.'nin üretim maliyet standartları belirlenmiştir. Dördüncü bölümün sonunda, söz konusu örnek işletmenin cari üretim maliyetleri ile belirlenen standart maliyetler arasında önemli bir fark olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, makro ölçüde Türkiye süt ve ürünleri sanayii işletmelerinin, mikro düzeyde ise Burdur Varollar Süt ve Ürünleri İşletmesi A.Ş.nin kalite, fiyat ve maliyet açısından Avrupa ve Dünya piyasalarında rekabet edebilmesi, üretim maliyetlerini uluslararası standartlara getirmesine bağlı olduğu gerçeği açık bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
110 ABSTRACT In Turkey today Cheese is one of the milk products that has been produced in various ways from ancient and primitive methods to the use of modern technology. However, it's almost impossible for the firms that don't have the necessary qualifications of international production standards in a situation which will certainly have intensive competition especially after the establishment of Customs Union. For this respect in the first part of this work; serious structural problems has been observed for raw-material-production-marketing steps of milk and milk product companies. In the second part milk and equipment cost, employee wages and total production cost of Varollar Milk and Milk Products Company which is the sample company, was mentioned and cost system in milk products industry followed as the last part- Besides, a new cost system has been suggested to be performed in this industry. In the fourth and last part production cost standards of Varollar Milk and Milk Products Company were defined according to the cost system that was outlined previously in the third part. It has been observed in the last part that there has been an important difference between current production cost and standard cost of the sample company. Consequently, it's inevitable to accept the fact that Turkey should obey international regulations and standards to compete with the world in terms of quality, price and cost. tc YteSKflûarrtM kurui* DOKUMtfTDVITOK MERKEZİ