İş etiği algısında kişisel özelliklerin rolü: Dijital pazarlama şirketlerindeki yöneticiler üzerinde bir uygulama
The role of personal characteristics in the perception of business ethics: An application on managers in digital marketing companies
- Tez No: 927663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Şirketlerde iş etiği normlarına uyum, bireylerin etik anlayışlarına bağlıdır. Yöneticiler, karar alma süreçlerindeki belirleyici rolleriyle, iş etiği normlarının şirket içerisinde benimsenmesi ve uygulanması açısından kritik bir öneme sahiptir. Farklı kişilik özelliklerine sahip yöneticiler, iş etiğine yönelik farklı davranış ve tutumlar sergileyebilirler. Bu durum, iş etiği algılarındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, yöneticilerin kişilik özelliklerinin iş etiği algıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, İstanbul ve İzmir illerindeki dijital pazarlama şirketlerinde çalışan yöneticileri kapsamaktadır ve veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yöneticilerin kişilik özellikleri ve demografik faktörler, iş etiği algılarının şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle cinsiyet, medeni hal ve şirket içerisindeki çalışma yılı gibi faktörlerin iş etiği algısı üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, şirketlerin iş etiği normlarını güçlendirmek için yöneticilerin kişilik özelliklerini ve demografik farklılıklarını göz önünde bulundurmaları önerilmektedir. Çalışma, iş etiği ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiye dair literatüre katkı sağlamayı ve bu alanda yapılacak yeni araştırmalara yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Compliance with business ethics standards depends on the ethical understanding of individuals. Managers have a critical role to play in adopting and implementing business ethics standards in the organization because of their key role in the decision-making process. Managers with different personality traits may exhibit different behaviors and attitudes toward business ethics. This is due to differences in their perceptions of business ethics. This master's thesis examines the effect of managers' personality traits on their perceptions of business ethics. The research covers managers working in digital marketing companies in Istanbul and Izmir provinces, and a questionnaire was used as the data collection method. According to the research, managers' personality traits and demographic factors are important in shaping their perceptions of business ethics. In particular, factors such as gender, marital status, and tenure significantly impact perceptions of business ethics. In line with these findings, it is recommended that companies should consider the personality traits and demographic differences of managers to strengthen business ethics norms. The study aims to contribute to the literature on the relationship between business ethics and personality traits and to guide future research in this area.