Belediye bütçe ve muhasebe sisteminin denetimi
The Auditing of municipality of budget and accounting system
  1. Tez No: 92767
  2. Yazar: ABDULLAH SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
120- ÖZET Belediyelerin, Türk kamu mali yapısı içinde önemli bir yeri vardır. Belediyelere, kanunlarla, yerine getirmekle yükümlü oldukları bir çok görev verilmiştir. Belediyeler, bu görevleri yerine getirirken kanunların verdiği yetkilerle gelirler toplar ve bu kaynakları yasal kurallar içerisinde harcarlar. Yapılan bu işlemler bütçe süreci ile gerçekleşir. Bütçe süreci, gelirlerin toplanması giderlerin yapılmasına imkan tanıyan ve gelir ve giderlere ilişkin tahminleri içeren bütçe taslağının hazırlanması ile başlar. İlgili birimlerin inceleme ve onayından sonra uygulamaya geçilir. Son aşamada ise uygulamalar ilgili birimler tarafından denetlenir. Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığımız bütçe sürecinde ve akabinde yapılan denetimlerde yaşanan bir takım ciddi problemler vardır. Her şeyden önce bütçe program bütçenin fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Muhasebe sistemi yetersizdir. Denetim sistemine getirilen bir takım kısıtlamalar vardır, Uygulanan denetim teknikleri denetimin etkinliğini azaltmaktadır. Bütçe, muhasebe sistemi ve denetim sisteminden kaynaklanan bu problemler kaynakların verimli kullanılmasını, kaliteli, şeffaf ve sorumluluk bilincine sahip bir yönetimi, etkin ve kapsamlı bir denetimi engellemektedir. Bu itibarla bütçe sistemi gözden geçirilmelidir. Denetim sisteminin önündeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Muhasebe sistemi değiştirilmelidir. Böylece kaynakların verimli kullanılmasını; kaliteli, şeffaf ve sorumluluk bilincine sahip bir belediye yönetimi; etkin ve kapsamlı bir denetimi sağlamak mümkün olacakiır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Municipalities have a significant place in Turkish financial system. By law, many duties have been bestowed upon municipalities. In carrying out this duties, municipalities collect revenues with legal authority and spend their income within the legal framework. These transactions are carried out with the budget procedure. The budget producer starts with the preparation of the draft budget, which include estimates of revenues and expenditures and provides authorisation for both. The transactions are carried out after the examination and approval of the concerning departments. There are some serious problem concerning the budget producer, which we provided a brief summary above, the audit producer following it. First of all, the budgets of municipalities are not capable of carrying of the functions of a“program budget”. The applied accounting system is inadequate. There are some restrictions on the auditing system. And the auditing techniques which are applied, reduces effectiveness further. This problem arising from the accounting and the auditing system obstruct economic usage of resources, efficient and comprehensive audit, and an accountable and transparent administration of good quality. With regard to this context, the budget of municipalities should be revised. The restriction on the auditing system should be removed. And the accounting system should be changed. If this can be achieved. The municipalities will have budget, accounting and auditing systems, which no more produce problems, and can fulfil their responsibilities better. HgtatttOAStt*