Geriatrik hastalarda postoperatif kognitif disfonksiyon: Genel ve spinal anestezinin karşılaştırılması
Postoperative cognitive dysfunction in geriatric patients: Comparison of general and spinal anesthesia
- Tez No: 927682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN UZMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Postoperatif bilişsel disfonksiyon (POCD), özellikle yaşlı hastalarda cerrahi sonrası sık görülen bir komplikasyondur ve hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu çalışma, genel anestezi (GA) ve spinal anestezi (SA) uygulamalarının POCD üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Anestezi yöntemlerinin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkilerini anlamak, özellikle yaşlı popülasyonda cerrahi sonrası iyileşme sürecini optimize etmek açısından büyük önem taşımaktadır. Materyal ve Metot: Bu prospektif ve gözlemsel çalışma, 65 yaş ve üzeri total diz protezi ameliyatı planlanan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak etik onay alınmış ve tüm katılımcılardan bilgilendirilmiş onam sağlanmıştır. Dahil edilme kriterleri arasında MMSE skorunun 24 ve üzerinde olması, ameliyata uygun fiziksel ve bilişsel durum ile anestezi uygulanabilirliği yer almaktadır. Hariç tutma kriterleri ise nörolojik/psikiyatrik bozukluklar, ciddi sistemik hastalıklar, duyu engelleri ve anestezi kontrendikasyonlarıdır. Hastalar, GA ve SA olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Preoperatif değerlendirmede demografik veriler, MMSE skorları ve laboratuvar tetkikleri kaydedilmiştir. Postoperatif dönemde ise MMSE ve S100 beta protein seviyeleri ölçülmüştür. İstatistiksel analizler SPSS 23.0 ile yapılmış, gruplar arası farklar bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Postoperatif 24. saatte her iki grupta da MMSE skorlarında düşüş gözlenmiş, ancak GA grubundaki düşüş daha belirgin ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.015). S100 beta seviyeleri, postoperatif 6. saatte her iki grupta da artmış, ancak GA grubunda daha yüksek bulunmuştur (p=0.021). Postoperatif 24. saatte S100 beta seviyeleri azalmış, ancak GA grubunda hala daha yüksek kalmıştır (p=0.034). Ayrıca, S100 beta seviyeleri ile MMSE skorları arasında negatif korelasyon tespit edilmiştir (r=-0.43, p=0.004). Sonuç: Bu çalışma, genel anestezi uygulamasının spinal anesteziye kıyasla postoperatif bilişsel fonksiyonlarda daha belirgin bir düşüşe ve nörolojik yanıtın daha fazla artışına neden olduğunu göstermektedir. Özellikle yaşlı hastalarda anestezi seçimi, postoperatif kognitif sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bulgular, klinik uygulamalarda anestezi yöntemi seçiminde dikkate alınmalı ve yaşlı hastalarda spinal anestezi gibi alternatif yöntemlerin tercih edilmesi önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postoperative cognitive dysfunction (POCD) is a common complication following surgery, particularly in elderly patients, and can significantly impact their quality of life. This study aims to compare the effects of general anesthesia (GA) and spinal anesthesia (SA) on POCD. Understanding the impact of anesthesia methods on cognitive functions is crucial for optimizing postoperative recovery, especially in the elderly population. Materials and Methods: This prospective, observational study was conducted on patients aged 65 and above scheduled for total knee replacement surgery. The study was approved by the ethics committee in accordance with the Helsinki Declaration, and informed consent was obtained from all participants. Inclusion criteria included an MMSE score of 24 or higher, physical and cognitive suitability for surgery, and eligibility for anesthesia. Exclusion criteria included neurological/psychiatric disorders, severe systemic diseases, sensory impairments, and anesthesia contraindications. Patients were divided into two groups: GA and SA. Preoperative assessments included demographic data, MMSE scores, and laboratory tests. Postoperative evaluations included MMSE and S100 beta protein levels. Statistical analyses were performed using SPSS 23.0, with intergroup differences assessed using independent samples t-test and Mann-Whitney U test. Results: A decline in MMSE scores was observed in both groups at 24 hours postoperatively, but the decline was more pronounced and statistically significant in the GA group (p=0.015). S100 beta levels increased at 6 hours postoperatively in both groups but were higher in the GA group (p=0.021). At 24 hours postoperatively, S100 beta levels decreased but remained significantly higher in the GA group (p=0.034). Additionally, a negative correlation was found between S100 beta levels and MMSE scores (r=-0.43, p=0.004). Conclusion: This study demonstrates that general anesthesia leads to a more significant decline in postoperative cognitive functions and a greater increase in neurological response compared to spinal anesthesia. The choice of anesthesia method has a significant impact on postoperative cognitive outcomes, particularly in elderly patients. These findings should be considered in clinical practice, and alternative methods such as spinal anesthesia should be preferred for elderly patients.