Psödoeksfoliasyon sendromlu gözlerde katarakt cerrahisinin konfokal mikroskopi ve optik koherens tomografi parametrelerine etkisi
The effect of cataract surgery on confocal microscopy and optical coherence tomography parameters in eyes with pseudoexfoliation syndrome
  1. Tez No: 927688
  2. Yazar: SAİT ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZÇELİK KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızda, psödoseksfoliasyon sendromlu (PES) hastalarda katarakt cerrahisinin ön kamara açı elemanları, ön skleral kalınlık, korneal subbazal sinir pleksusu ve korneal sensitivite (KS) üzerindeki etkisini ve bu parametrelerin arasındaki ilişkiyi değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif çalışmaya kataraktı olan 22 PES hastasının 31 gözü dahil edildi. Swept source ön segment optik koherens tomografi (SS-ÖS-OKT) ile elde edilen temporal ve nazal korneaskleral kesitlerden ImageJ yazılımıyla Schlemm kanal genişliği (SKG), Schlemm kanal alanı (SKA), trabeküler ağ uzunluğu (TAU) ve kalınlıkları (TAK-1, TAK-2, TAK-ort.), skleral mahmuz uzunluğu (SMU) ve 4 farklı noktadan ön skleral kalınlık (ÖSK-0, 1, 2, 3) ölçümü yapıldı. İn vivo konfokal mikroskopi (İVKM) ile elde edilen santral korneal kesitlerden ACCMetrics yazılımıyla korneal sinir lifi yoğunluğu (KSLY), korneal sinir dalı yoğunluğu (KSDY), korneal sinir lifi uzunluğu (KSLU) ve korneal sinir toplam dal yoğunluğu (KTDY) ölçümleri yapıldı. Cochet–Bonnet estezyometrisi ile KS ölçüldü. Tüm bu ölçümler katarakt cerrahisi öncesi ve postoperatif 6. ayda gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the effects of cataract surgery on anterior chamber angle structures, anterior scleral thickness, corneal subbasal nerve plexus, and corneal sensitivity (CS) in patients with pseudoexfoliation syndrome (PXS), as well as to investigate the relationships between these parameters. Materials and Methods: This prospective study included 31 eyes of 22 PXS patients with cataracts. Measurements were obtained from temporal and nasal corneoscleral sections using swept-source anterior segment optical coherence tomography (SS-AS-OCT), and analyzed with ImageJ software. The parameters assessed included Schlemm's canal width (SCW), Schlemm's canal area (SCA), trabecular meshwork length (TML) and thickness (TMT-1, TMT-2, TMT-avg), scleral spur length (SSL), and anterior scleral thickness (AST-0, 1, 2, 3) at four different points. Central corneal sections obtained via in vivo confocal microscopy (IVCM) were analyzed using ACCMetrics software to measure corneal nerve fiber density (CNFD), corneal nerve branch density (CNBD), corneal nerve fiber length (CNFL), and corneal nerve total branch density (CTBD). CS was assessed using the Cochet–Bonnet esthesiometer. All measurements were conducted preoperatively and at the 6th postoperative month.