İngilizce öğretmenlerinin ingilizce öğretim programlarında dijital içerik geliştirmeye ilişkin görüşleri
Perspectives of english teachers on developing digital content in english curriculum
  1. Tez No: 927702
  2. Yazar: GÜLFİDAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin İngilizce öğretim programlarında dijital içerik geliştirmeye ilişkin görüşlerinin neler olduğunu keşfetmektir. Bu araştırma, nitel araştırma desenlerinden keşfedici durum çalışması modelinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında, Giresun il merkezindeki devlet okullarında görev yapan 28 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan 28 öğretmen, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Çalışma grubundaki öğretmenlerin belirlenmesinde, kamu okullarında görev yapıyor olmak, İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyor olmak, en az 3 yıl öğretmenlik deneyimine sahip olmak, İngilizce öğretiminde dijital materyallerden yararlanmak şeklindeki ölçütler göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada, Giresun il merkezinde görev yapan İngilizce öğretmenlerine yönelik, araştırmacı tarafından Zoom platformu üzerinden çevrim içi olarak altı hafta süren“İngilizce Dersi Öğretim Programlarına Entegre Dijital İçerik Geliştirme Eğitimi”düzenlenmiştir. Eğitim çerçevesinde toplam 22 dijital araç (Web 2.0 ve yapay zekâ araçları) tanıtılmıştır. İkinci aşamada, çevrim içi eğitim sonunda, 28 gönüllü öğretmen ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın verileri, nitel araştırmaya uygun şekilde tematik içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sürecinde temalar, alt temalar ve kodlar elde edilmiştir. Bulgular, tablolar halinde sunulmuş, ayrıca katılımcıların görüşlerini yansıtmak için doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda dijital içerik ve araçlar, dijital içeriklerin katkıları, teknoloji entegrasyonu ve kullanımı, mesleki gelişim, çevrim içi eğitimin hedefleri, eğitim içeriği, öğrenme öğretme süreci ve değerlendirilmesi, dijital içerik ve araçların sağladığı yararlar ve dijital içeriklerin öğrencilerin dil becerilerine katkıları şeklinde kategoriler oluşmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre, eğitim öğretim süreçlerinde dijital içerik hazırlama ve öğretim programlarına entegrasyonunu kolaylaştırmak için öğretmenlere yeterli destek ve teknik yardım sağlanması önerilebilir. Öğretmenler, öğrencilerin dil yeterliklerini artırmak amacıyla öğretim programına daha fazla dijital içerik entegre edebilirler. Dijital içeriklerin öğrencilerin dil gelişimine katkılarına ilişkin öğrencilerin katılımıyla araştırmalar yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the perspectives of English language teachers on the development of digital content within English language teaching programs. This research was conducted using the exploratory case study model, one of the qualitative research designs. The study group consisted of 28 English teachers working in public schools in the city center of Giresun in the 2022-2023 academic year. The 28 teachers who made up the study group were selected using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. In determining the teachers in the study group, the following criteria were taken into consideration: working in public schools, working as an English teacher, having at least 3 years of teaching experience, and using digital materials in teaching English. The research was conducted in two phases. In the first stage, the researcher facilitated a six-week 'Digital Content Development Training Integrated into English Curricula' online training via Zoom platform for English teachers working in Giresun city center. Within the framework of the training, a total of 22 digital tools (Web 2.0 and artificial intelligence tools) were introduced. In the second stage, at the end of the online training, interviews were conducted with 28 volunteer teachers. Data were obtained through a semi-structured interview form. Data were analyzed by using thematical content analysis methods in accordance with qualitative research. The themes, sub themes, and codes were obtained during the analysis process. The findings were presented in tables, and direct quotes were also included to reflect the views of the teachers. As a result of the research, categories such as digital content and tools, contributions of digital content, technology integration and use, professional development, goals of online education, educational content, learning-teaching process and evaluation, benefits of digital content and tools, and contributions of digital content to students' language skills were formed. According to the results of the research, it can be recommended that teachers be provided with sufficient support and technical assistance to facilitate the preparation of digital content and its integration into curriculum during education and training processes. Teachers can integrate more digital content into the curriculum in order to increase students' language proficiency. Research can be conducted with the participation of students on the contributions of digital content to students' language development.