Hukukun özü meselesinin edmund Husserl'in fenomenoloji anlayışı çerçevesinde incelenmesi
Examination of the essence of law issue within the framework of edmund Husserl's phenomenological understanding
- Tez No: 927709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİS KULAKSIZOĞLU MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanların diğer insanlar ile ilişki kurmasının yavaş yavaş gelişim göstermesi ile bugün gittikçe yoğunlaşan insan ilişkilerinden doğan birçok konu ve kurum bilimsel alanda varlık gösterebiliyor. İnsanın bu diğer insanlarla ilişki içerisinde olması durumu ve süreci, onun tıpkı bundan çok daha önce edindiği temel ihtiyaçları gibi başka bir ihtiyaç daha doğurdu. Bu ihtiyaç, hukuk, en ilkel hâlinden en modern hâline kadar gelişiminin hangi noktasında olursa olsun, birlikte yaşama ve ilişki içerisinde olma güdüsüne sahip olmaları sebebiyle insanlar için varlığı ve tesisi zorunlu olan bir kurumdur. Yaygın olarak hukuk norm, sosyal realite ve etik değerden oluşan üçlü bir ayak üzerinde var olduğu şeklinde değerlendirilir. Bununla birlikte hukukun ve hukukun özünün ne olduğuna dair geliştirilen fikirler, hukukun hangi ayağına diğerlerinden daha fazla önem atfedildiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Her düşünürün hukuk nedir ve hukukun özü nedir sorularına verdiği yanıt değişmekte, hukuka dair üzerinde uzlaşı sağlanmış bir tanım bulunmamaktadır. Fenomenoloji, kurucusu Edmund Husserl olan ve insanların deneyimleri ile deneyimledikleri bilinçli süreçlerin, içsel yaşantıların nasıl şekillendiğini anlamaya çalışan bir felsefi yaklaşımdır. Fenomenolojinin temel amacı, bu anlayışın geliştirdiği birtakım yöntemleri kullanarak şeylerin özlerine ulaşmaktır. Fenomenolojik yöntem ile hukukun yolları, hukukun özü nedir sorusu sorulduğunda kesişir. Fenomenolojinin öz arayışı için bir yöntem öngörmesi, hukuka fenomenolojik olarak yaklaşmak ve hukukun özüne dair mevcut düşüncelerin incelenmesi, bu perspektiften önem kazanır.
Özet (Çeviri)
The way people establish relationships with others has gradually evolved, and as a result, many topics and institutions stemming from the increasingly complex human relationships of today can be found in the scientific field. The situation and process of humans being in relationship with others has created another need, just as basic needs that were acquired much earlier. This need is law, which, regardless of its stage of development, from its most primitive form to its most modern one, is an institution that is necessary for humans due to their innate drive to live together and interact with one another. It is commonly understood that law exists on a tripartite foundation composed of norms, social reality, and ethical values. However, the ideas developed about what law is and what its essence is vary depending on which aspect of law is given more importance over the others. Every thinker's answer to the questions“What is law?”and“What is the essence of law?”differs, and there is no universally agreed-upon definition of law. Phenomenology, a philosophical approach founded by Edmund Husserl, aims to understand how human experiences and conscious processes shape internal experiences. The fundamental goal of phenomenology is to reach the essences of things by using certain methods developed through this understanding. The paths of law intersect with the question of what the essence of law is when approached through the phenomenological method. The proposition of a method for the search of essence in phenomenology, the phenomenological approach to law, and the examination of existing thoughts on the essence of law become important from this perspective.